Pregled bibliografske jedinice broj: 735259
Sociological aspects of the causes of unemployment
Sociological aspects of the causes of unemployment // 2. međunarodni znanstveni simpozij “Gospodarstvo Istočne Hrvatske – jučer, danas, sutra" : zbornik radova / Mašek Tonković, Anka (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2012. str. 258-265 (ostalo, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 735259 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sociological aspects of the causes of unemployment
Autori
Požega, Željko ; Crnković, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
2. međunarodni znanstveni simpozij “Gospodarstvo Istočne Hrvatske – jučer, danas, sutra" : zbornik radova
/ Mašek Tonković, Anka - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2012, 258-265
ISBN
978-953-7630-42-3
Skup
Međunarodni znanstveni simpozij “Gospodarstvo Istočne Hrvatske – jučer, danas, sutra (2 ; 2012)
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 14.05.2012. - 15.05.2012
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sociološki apsekti ; nezaposlenost ; Hrvatska
(Sociological aspects ; unemployment ; Croatia)
Sažetak
Uzroci ekonomskih i pravnopolitičkih problema te visoke stope nezaposlenosti u RH kao jedne od posljedica nedvojbeno su pogrešni procesi investiranja od strane države i to primarno u fizički kapital (crvena krivulja), umjesto u ljude (plava krivulja), iz čega proizlazi da se na razini RH mora prvenstveno ulagati u ljude koji će svojom razvijenijom motivacijom i znanjem doprinijeti sveopćem napretku. Pokretači razvoja i novog zapošljavanja trebaju biti najsposobniji i najpošteniji pojedinci i tvrtke. Ako kritična masa ne podrži ovakav pristup, RH će i dalje zaostajati i stagnirati, a stopa nezaposlenosti dosegnuti nove maksimalne granice. Najnovije istraživanje pokazalo je da stupanj razvijenosti neke zemlje svijeta i stopu zaposlenosti preko 90% objašnjava ljudski kapital, pri čemu najveći utjecaj ima upravo moralni kapital, zatim intelektualni kapital te, naposljetku, socijalni kapital. Odgovorni ljudi u vladi i parlamentu moraju prepoznati ono što je temelj za daleko veće ulaganje u stanovnike, a ulaganje u razvitak ljudskih resursa mora biti prioritet strategije razvoja.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Osijek