Pregled bibliografske jedinice broj: 735155
Pitanje pristanka osoba s demencijom u području psihijatrijskih istraživanja
Pitanje pristanka osoba s demencijom u području psihijatrijskih istraživanja // Neurologia Croatica 63 (Suppl. 2) - Abstracts of the Croatian Congress on Alzheimer’s Disease (CROCAD-14) with International Participation / Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav (ur.).
Zagreb: Denona, 2014. str. 96-96 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 735155 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pitanje pristanka osoba s demencijom u području psihijatrijskih istraživanja
(The issue of consent of person with dementia in psychiatric research)
Autori
Mijaljica, Goran ; Mimica, Ninoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Neurologia Croatica 63 (Suppl. 2) - Abstracts of the Croatian Congress on Alzheimer’s Disease (CROCAD-14) with International Participation
/ Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav - Zagreb : Denona, 2014, 96-96
Skup
Hrvatski kongres o Alzheimerovoj bolesti s međunarodnim sudjelovanjem (CROCAD-14)
Mjesto i datum
Brela, Hrvatska, 01.10.2014. - 04.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Klinička ispitivanja; Etičke smjernice; Osobe s demencijom; Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama; Propisi i Smjernice
(clinical trials; ethical guidelines; people with dementia; law on protection of persons with mental disorders; regulations and guidelines)
Sažetak
Klinička ispitivanja u području psihijatrije značajno doprinose skrbi za osobe s duševnim smetnjama. Danas postoji veči broj propisa i smjernica koje se odnose na klinička istraživanja, kao što su CIOMS Međunarodne etičke smjernice za biomedicinska istraživanja na ljudima i Helsinška deklaracija Svjetskog liječničkog udruženja. Legislativnu ulogu imaju nacionalni i europski zakoni, poput Direktive za klinička ispitivanja Europske unije. U području kliničkih istraživanja, osobe s demencijom predstavljaju vulnerabilnu skupinu. Navedene etičke smjernice prepoznaju potrebu dodatne zaštite vulnerabilnih skupina ispitanika (uključujući osobe s demencijom), npr. provođenje istraživanja s vulnerabilnom skupinom dopušteno je samo ako ne postoji alternativa njihovom uključivanju, i institut pristanka pravnog zastupnika ako osoba nema kapacitet za donošenje odluka. U Hrvatskoj su istraživanja koja uključuju osobe s duševnim smetnjama dodatno regulirana Zakonom o zaštiti osoba s duševnim smetnjama, u dijelu koji se odnosi na posebne medicinske postupke i biomedicinska istraživanja. Novi Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama izglasan je 2014. godine, a promjene stupaju na snagu 1. siječnja 2015. Prema tekstu usvojenog zakona, u području psihijatrijskih istraživanja, „pristanak na posebni medicinski postupak i biomedicinsko istraživanje umjesto osobe s duševnim smetnjama ne može dati zakonski zastupnik" U ovom radu donosimo pregled najvažnijih propisa i smjernica koje se odnose na psihijatrijska istraživanja u području demencije, s posebnim naglaskom na promjene domaće legislative u pogledu pristanka na sudjelovanje u istraživanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
Napomena
Indexed / Abstracted in: SCOPUS
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče
Profili:
Ninoslav Mimica
(autor)