Pregled bibliografske jedinice broj: 734387
Dobro vođenje farme kao ključ uspjeha
Dobro vođenje farme kao ključ uspjeha // Zbornik predavanja, X savjetovanje uzgajivača goveda u RH, Bjelovar, Hotel "Central", 20. i 21. studenog 2014. godine / Bulić, Vesna (ur.).
Zagreb: Hrvatska poljoprivredna agencija (HPA), 2014. str. 52-58 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 734387 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dobro vođenje farme kao ključ uspjeha
(Good management of farms as the key to success)
Autori
Mijić, Pero ; Bobić, Tina ; Vučković, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik predavanja, X savjetovanje uzgajivača goveda u RH, Bjelovar, Hotel "Central", 20. i 21. studenog 2014. godine
/ Bulić, Vesna - Zagreb : Hrvatska poljoprivredna agencija (HPA), 2014, 52-58
Skup
10. savjetovanje uzgajivača goveda u Republici Hrvatskoj
Mjesto i datum
Bjelovar, Hrvatska, 20.11.2014. - 21.11.2014
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Mliječne farme ; ambijent ; obnovljivi izvori energije
(dairy farms ; housing environment ; renewable energy)
Sažetak
Uspješno vođenje vlastitog gospodarstva i pozitivni saldo na kraju godine, želja su svakog farmera. Međutim, u teškim i ekonomski turbulentnim vremenima, često puta je to daleko i nedostižno. Agroekonomske analize pokazuju kako poljoprivredna proizvodnja može biti uspješna i konkurentna, uz uvažavanje ekonomskih trendova na tržištu, ali i uz prilagodbu agrarne politike postojećem stanju. Koliko je važno proizvođaču stalno pratiti zbivanja u proizvodnji govori nam i jedan zapis od prof. Ogrizeka (1935.) koji kaže: „Stočarstvo se vodi s olovkom u ruci“. Ono što je svakako važno za početak dobrog vođenja farme je taj da poljoprivrednik, koji želi unaprijediti svoju proizvodnju, treba znati kako njegova farma trenutno radi. Odgovor na ovo pitanje može se dobiti ako se analiziraju neki čimbenici vezane za samu proizvodnju: - Kakva je razina trenutne proizvodnje (mlijeka, mesa) na farmi? -Postoji li plan dnevnih aktivnosti zaposlenika i kako se provodi? - Koliko je korištenog zemljišta, novac i vremena uključeno u dobiveni proizvod (mlijeko, telad i sl.)? - Što je proizvođaču trenutku najisplativije u njegovoj proizvodnji? -Kakvi su pariteti cijena između pojedinih proizvoda. Optimizam za uspješnu proizvodnju mlijeka kod proizvođača treba se temeljiti na stalnom podizanju razine tehnologije proizvodnje. Svaki proizvodni detalj je važna karika koju uvijek treba jačati. Tu se prije svega misli na poboljšanje zdravlja vimena, ambijent unutar staje, pravilnu hranidbu, neke nove tehnološke činjenice (moguća mužnja krava prije teljenja) i sl. Međutim, pored navedenog, mjerodavna tijela Republike Hrvatske moraju konkretno ohrabriti ovaj proizvođački sektor. Jedan od načina je pomoć u stvaranju novih proizvođačkih organizacija, kao i u dodatnim izvorima zarade na farmi. Ovakvim pristupom, proizvodnja mlijeka, koja je prilično ovisna o stanju na tržištu, mogla bi se stabilizirati. Solarna energija i energija dobivena putem vjetrenjača jedno je od rješenja. Pri dodjeli koncesija za ovaj dodatni posao farmeri bi trebali imati prednost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
Napomena
Višegodišnje institucionalno financiranje znanstvene djelatnosti (VIF) - k.b. 1071
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek