Pregled bibliografske jedinice broj: 734106
Liječenje nespuštenih testisa – vrijeme za promjene u pristupu i načinu kirurškog liječenja
Liječenje nespuštenih testisa – vrijeme za promjene u pristupu i načinu kirurškog liječenja // Paediatria Croatica, 53 (2009), 13-18 (recenziran, članak, stručni)
CROSBI ID: 734106 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Liječenje nespuštenih testisa – vrijeme za promjene u pristupu i načinu kirurškog liječenja
(Treatment of undescended testes - time for a change in approach and methods of surgical treatment)
Autori
Župančić, Božidar ; Štampalija, Fran ; Popović, Ljiljana ; Bastić, Mislav ; Bahtijarević, Zoran ; Višnjić, Stjepan ; Nikolić, Harry ; Župančić Vera
Izvornik
Paediatria Croatica (1330-1403) 53
(2009);
13-18
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
KRIPTORHIZAM - klasifikacija ; kirurgija ; UROLOŠKI KIRURŠKI ZAHVATI KOD MUŠKARACA - metode
(CRYPTORCHIDSM- classification ; surgery ; UROLOGIC SURGICAL PROCEDURES MALE - methods)
Sažetak
Nespušteni testis je jedna od najuobičajenijih kongenitalnih abnormalnosti genitourinarnog trakta. Ishodi orhidopeksije uključuju postojanje vidljivog, palpabilnog testisa u skrotumu, plodnost, mjereno stopom parentiteta ili analizom sjemena u odrasloj dobi, kao i u riziku tumora testisa. Opisane su mnoge operativne tehnike, s različitim stopama uspjeha. U proteklom desetljeću je uspjeh orhidopeksije za ingvinalne testise iznosio 95% . Za abdominalne testise je uspjeh iznosio od 85 do 90% u većini serija orhidopeksije u jednom ili dva akta po Fowler-Stephensu, bilo abdominalnim ili laparoskopskim pristupom. Međutim, postojanje testisa u skrotumu ne osigurava plodnost, jer jatrogeni faktori mogu negativno utjecati na ishod. Ovaj rad je sumacija trenutnih stavova o nespuštenom testisu i njegovom liječenju. Preporuka da se napusti hormonsko liječenje ostaje kontroverzna, no svakako je potkrijepljena dokazima. Slažemo se s konsenzusom da se orhidopeksija treba izvesti u dobi mlađoj od godine dana u centru koji ima iskustva, kako u dječjoj kirurgiji tako i u dječjoj anesteziologiji. Na temelju ovog pregleda preporučujemo sljedeći algoritam: kad se posumnja na nespušteni testis u novorođenačkoj dobi, i ako se on ne spusti do dobi od 5 do 6 mjeseci, dijete treba uputiti dječjem kirurgu. Ako nedostaju oba testisa ili postoji nejasnost u kliničkom nalazu, dijete se upućuje dječjem kirurgu odmah nakon rođenja. Kad se dijagnosticira nespušteni testis, operacija se treba izvesti u dobi između 6 – 12 mjeseci, svakako prije 18. mjeseca života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinika za dječje bolesti Medicinskog fakulteta,
Fakultet zdravstvenih studija u Rijeci,
Klinika za dječje bolesti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus