Pregled bibliografske jedinice broj: 733499
ULOGA ELEKTRONSKE MIKROSKOPIJE U DIJAGNOSTICI BOLESTI GLOMERULA
ULOGA ELEKTRONSKE MIKROSKOPIJE U DIJAGNOSTICI BOLESTI GLOMERULA // Acta Medica Croatica
Pula, Hrvatska, 2014. str. 224-225 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 733499 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ULOGA ELEKTRONSKE MIKROSKOPIJE U DIJAGNOSTICI BOLESTI GLOMERULA
(Role of electron microscopy in glomerular diseases diagnosing)
Autori
Tudić, Maja ; Bacalja, Jasna ; Šenjug, Petar ; Bauer Šegvić, Anamarija ; Pačić, Arijana ; Bulimbašić, Stela ; Galešić Ljubanović, Danica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Acta Medica Croatica
/ - , 2014, 224-225
Skup
7. HRVATSKI KONGRES NEFROLOGIJE, DIJALIZE I TRANSPLANTACIJE s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 10.10.2014. - 13.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Bolesti glomerula; biopsija bubrega; elektronska mikroskopija
(Glomerular diseases; kidney biopsy; electron microscopy)
Sažetak
CILJ: Uzorci tkiva dobiveni biopsijom bubrega se pregledavaju svjetlosnom (SM), imunofluorescentnom (IF) i elektronskom mikroskopijom (EM). EM je jedina metoda kojom se može analizirati ultrastruktura tkiva bubrega što je naročito važno u dijagnostici bolesti glomerula. EM je skupa metoda za koju je potrebna skupa oprema i posebno educirani kadar. Izrada preparata i mikroskopiranje na EM su dugotrajni i složeni. Stoga se postavlja pitanje opravdanosti primjene EM u rutinskoj dijagnostici bolesti bubrega, poglavito glomerula. Cilj ovog rada je odrediti u kojoj mjeri EM utječe na postavljanje konačne dijagnoze kod pojedinih glomerularnih bolesti. MATERIJALI I METODE: Analizirani su uzorci dobiveni biopsijom bubrega 472 pacijenta iz baze podataka Kliničkog zavoda za patologiju i citologiju, KB Dubrava. Uspoređivana je preliminarna patohistološka dijagnoza, dobivena na temelju analize materijala pomoću SM i IF i konačna dijagnoza nakon provedene EM analize. REZULTATI: Nakon EM analize preliminarna dijagnoza je promijenjena kod 137 pacijenata (29%), najčešće kod Alportovog sindroma, nefropatije tankih bazalnih membrana (TBM) i bolesti minimalnih promjena (MP). Na temelju SM i IF (preliminarne dijagnoze) 19% pacijenata je bilo svrstano u slabo definiranu skupinu „ostale bolesti“. Nakon analize EM i postavljanja definitivne dijagnoze ova skupina je nestala jer su pomoću EM postavljene specifične jasno definirane dijagnoze. ZAKLJUČAK: EM je neophodna za postavljanje dijagnoze Alportovog sindroma, TBM i MP no korisna je i u većem ili manjem postotku za postavljanje dijagnoze većine drugih analiziranih bolesti glomerula stoga je treba rutinski raditi kod analize svih tkiva dobivenih biopsijom nativnih bubrega.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
198-0000000-3355 - Značaj morfoloških čimbenika u dijagnostici, terapiji i prognozi FSGS (Galešić-Ljubanović, Danica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinička bolnica "Dubrava"
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE