Pregled bibliografske jedinice broj: 732806
Zakup - specifičan hrvatski model privatizacije javnih ljekarni u državnom vlasništvu
Zakup - specifičan hrvatski model privatizacije javnih ljekarni u državnom vlasništvu // Knjiga sažetaka/Book of Abstracts, Drugi hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem / Jadrijević-Mladar Takač, Milena ; Jurišić, Renata ; Vuković, Jadranka (ur.).
Zagreb: Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2001. str. 219-219 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 732806 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zakup - specifičan hrvatski model privatizacije javnih ljekarni u državnom vlasništvu
(Leasing - A specific Croatian privatization model of state-owned community pharmacies)
Autori
Takač, Darko ; Jadrijević-Mladar Takač, Milena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka/Book of Abstracts, Drugi hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem
/ Jadrijević-Mladar Takač, Milena ; Jurišić, Renata ; Vuković, Jadranka - Zagreb : Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2001, 219-219
ISBN
9536256355
Skup
Drugi hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 31.05.2001. - 03.06.2001
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Privatizacija; Model zakupa; Javno ljekarništvo; Farmaceutski sektor
(Privatization; Leasing model; Community pharmacies; Pharmaceutical sector)
Sažetak
Krajem prošlog stoljeća sve europske države u tranziciji našle su se pred problemima koje nosi dugotrajni proces promjene vlasništva u sustavu zdravstva. Taj proces je vrlo složen i o njegovoj uspješnosti izravno zavisi dostupnost, kvaliteta i ukupna učinkovitost zdravstvene skrbi pučanstva. Hrvatska nije pristupila brzoj i radikalnoj privatizaciji javnog zdravstvenog sektora. Privatizacija djelatnosti u ljekarništvu omogućena je 1996. godine donošenjem Pravilnika o uvjetima za davanje u zakup zdravstvenih ustanova primarne zdravstvene zaštite, ljekarni i lječilišta. U razdoblju od 1997. do 1999. godine zakup je proveden u 110 ljekarni što je samo jedna trećina od ukupnog broja ljekarni predviđenih za zakup. Zbog nedorečenosti postupka davanja u zakup, proces je bio usporen, stoga je tijekom 1999. godine produžen s trogodišnjeg na petogodišnji rok (do kraja 2001. godine). Od ukupnog broja zakupljenih ljekarni, u 66 ljekarni zakupac je jedan magistar farmacije, u 24 ljekarne zakupci su dva magistra farmacije, u 16 ljekarni po tri, a u po dvije ljekarne u zakupu su četiri odnosno pet magistara farmacije. Najznačajniji problemi u provođenju postupka davanja ljekarni u zakup bili su slijedeći: nepostojanje kriterija za odabir ljekarni za zakup i kriterija za određivanje iznosa zakupnine, nezainteresiranost i strah magistara farmacije da iskoriste povlašteni zakup zbog nelikvidnosti državnog zdravstvenog osiguranja, te otpor rukovodstva ustanove u donošenju programa i provedbi procesa zakupa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb