Pregled bibliografske jedinice broj: 73253
Mogućnosti primjene digitalnih izvora informacija za slijepe i slabovidne osobe
Mogućnosti primjene digitalnih izvora informacija za slijepe i slabovidne osobe // Arhivi, knjižnice, muzeji : mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture : 4. seminar : zbornik radova / Willer, Mirna; Katić, Tinka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2001. str. 206-208 (ostalo, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso))
CROSBI ID: 73253 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti primjene digitalnih izvora informacija za slijepe i slabovidne osobe
(Digital resources for blind and visually impaired)
Autori
Gabriel, Dunja-Marija ; Golub, Koraljka ; Lazić, Nikolaj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Arhivi, knjižnice, muzeji : mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture : 4. seminar : zbornik radova
/ Willer, Mirna; Katić, Tinka - Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2001, 206-208
Skup
Arhivi, knjižnice, muzeji : mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture : 4. seminar
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 22.11.2000. - 24.11.2000
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
slijepi i slabovidni; knjižnični korisnici; digitalni informacijski izvori; sinteza govora
(blind and visually impaired; library users; digital information resources; speech synthesis)
Sažetak
U okviru opće poznatog i prihvaćenog koncepta knjižnice za sve koji jasno govori o težnji ljudske zajednice za omogućavanjem univerzalne dostupnosti informacijama, željeli bismo prikazati mogućnosti koje u tom smislu pruža današnja tehnologija za jednu od kategorija korisnika s posebnim potrebama.
Jedan od projekata koji se započeo razvijati na Odsjeku za fonetiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu obuhvaća mogućnost korištenja digitalne građe za slijepe i slabovidne osobe. Prišlo se izradi i razvoju softwarea za sintezu govora. pomoću kojeg se informacija u tekstu može preobraziti u sintetizirani govor koji ne podrazumijeva upotrebu ljudskog glasa. Ovo podrazumijeva postojanje dokumenata u digitalnom obliku koji se pomoću softwarea preoblikuju u zvuk. Ideja je da se oblikuje baza podataka sa digitalnim tekstovima koja se može izgrađivati na više načina, npr. povući postojeće mnogobrojne tekstove s World Wide Weba na jedno mjesto ili pri dodjeljivanju CIP zapisa u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici zamoliti autore za autorsko pravo na digitalnu inačicu publikacije, uz ograničen broj korisnika. Korisnici digitalnu građu mogu koristiti putem računala s ugrađenim programom za sintezu govora ili uz hardverski dodatak -Brailleovu tastaturu. Za slabovidne je u razvoju i poseban browser BrailleSurf.
Slijepe i slabovidne osobe do sada su imale na raspolaganju zvučne knjige i tiskovine na Brailleovom pismu. Njihova je proizvodnja spora i ograničena. Primjenom sustava sinteze digitalnog teksta u govor, omogućen je izravan pristup svježim informacijama u dnevnom tisku i novoizašlim monografijama ukoliko se ideja o suradnji CIP ureda s autorima ostvari.
Sve ovo ostvarivo je kako u knjižnicama tako i u arhivima i muzejima, kao jedna od mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti