Pregled bibliografske jedinice broj: 730728
Dioklecijanova palača i oblici pamćenja 1940-ih godina: prijedlozi Gustava Giovannonija i ostvarenja Cvita Fiskovića
Dioklecijanova palača i oblici pamćenja 1940-ih godina: prijedlozi Gustava Giovannonija i ostvarenja Cvita Fiskovića, 2014. (izvještaj).
CROSBI ID: 730728 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dioklecijanova palača i oblici pamćenja 1940-ih godina: prijedlozi Gustava Giovannonija i ostvarenja Cvita Fiskovića
(Diocletian's Palace and forms of memory in the 1940s: suggestions of Gustavo Giovannoni and realizations of Cvito Fisković)
Autori
Špikić, Marko
Izvornik
Hrvatski
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, izvještaj
Godina
2014
Ključne riječi
Split; Dioklecijanova palača; konzerviranje; Giovannoni; Fisković
(Split; Diocletian'a Palace; conservation; Giovannoni; Fisković)
Sažetak
U izvješću je bilo riječi o srodnostima i razlikama u tretiranju Dioklecijanove palače i njezina okoliša tijekom 1940-ih godina. U središtu zanimanja su tekstovi Gustava Giovannonija i Cvita Fiskovića. Raspravljeni su prijedlozi talijanskih stručnjaka koji su u Split došli 1941, ubrzo nakon predaje grada, u ime Talijanske kraljevske akademije. Plod njihova boravka i obilaska splitskih i solinskih spomenika objavljen je u izvješću Rimski split 1942. godine. Taj tekst predstavlja polaznu točku za proučavanje odnosa prema dotadašnjim konzervatorskim načelima proisteklima iz srednjoeuropske predaje. S druge strane, raspravlja se o dosad nedovoljno istraženim pitanjima nasljeđa Giovannonijevih prijedloga u poslijeratnom Splitu. Izvješća Cvita Fiskovića o tretiranju Palače i konkretnim intervencijama mogu se promatrati kao metodološko revidiranje, i treba ga sagledati šire od lokalnog fenomena, odnosno kao dio društvene reforme mlade komunističke države s istaknutijim slavenskim identitetom. K tome, u promatranju odnosa prema dotadašnjoj teorijskoj i metodološkoj predaji vrijedi ispitati i odnos Fiskovićevih načela prema tadašnjim postavkama talijanskog „kritičkog restauriranja“, u kojem se odustalo od kriterija vrednovanja iz Giovannonijeva naraštaja.
Izvorni jezik
Hrvatski