Pregled bibliografske jedinice broj: 730449
Obilježja kockanja mladih u Republici Hrvatskoj
Obilježja kockanja mladih u Republici Hrvatskoj // Knjiga sažetaka 4. hrvatskog kongresa socijalnih pedagoga s međunarodnim sudjelovanjem "Izvan granica" / Kovčo Vukadin, I. ; Dodig, D. (ur.).
Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2014. str. 82-83 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 730449 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obilježja kockanja mladih u Republici Hrvatskoj
(Characteristics of youth gambling in Croatia)
Autori
Dodig, D. ; Ricijaš, N.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 4. hrvatskog kongresa socijalnih pedagoga s međunarodnim sudjelovanjem "Izvan granica"
/ Kovčo Vukadin, I. ; Dodig, D. - Zagreb : Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2014, 82-83
ISBN
978-953-6418-75-6
Skup
4. hrvatski kongres socijalnih pedagoga s međunarodnim sudjelovanjem "Izvan granica"
Mjesto i datum
Supetar, Hrvatska, 09.10.2014. - 11.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kockanje; igre na sreću; problematično kockanje; mladi
(gambling; games of chance; problem gambling; youth)
Sažetak
Današnja generacija adolescenata prva je koja odrasta u društvu u kojem je tržište kockanja liberalno, igre na sreću dostupne i pristupačne, a modaliteti igranja raznoliki. Donedavno u Hrvatskoj nije bilo sveobuhvatnih istraživanja tog zanimljivog fenomena te je stoga primarni cilj istraživanja „Navike i obilježja kockanja mladih u urbanim sredinama Republike Hrvatske“ (dio projekta „Kockanje mladih u RH“, voditelj doc.dr.sc. N. Ricijaš) bio stjecanje uvida u aktivnosti kockanja srednjoškolaca te u njihova specifična obilježja. Sljedeći je cilj istraživanje doprinosa različitih obilježja ličnosti, razmišljanja i ponašanja razini štetnih psihosocijalnih posljedica povezanih s kockanjem. Za provedbu istraživanja, korištena je opsežna baterija instrumenata: (1) Upitnik o osnovnim sociodemografskim obilježjima, (2) Upitnik kockarskih aktivnosti, (3) Kanadski upitnik kockanja adolescenata – CAGI (Tremblay i sur., 2010.), (4) Ček - lista motivacije za kockanjem, (5) Skala uvjerenja o kockanju, (6) Upitnik rizičnog i delinkventnog ponašanja (Atlanta i sur., 2005) (7) IPIP - 50 (Mlačić i Goldberg, 2007) te (8) Zimbardov inventar vremenske perspektive (Zimbardo i Boyd, 1999). Istraživanjem je obuhvaćen probabilistički uzorak od ukupno 1, 948 učenika od prvog do završnog razreda različitih srednjoškolskih usmjerenja iz četiri hrvatska regionalna središta što omogućuje generalizaciju rezultata na mlade iz urbanih sredina. Rezultati istraživanja pokazuju kako je kockanje među srednjoškolcima izuzetno zastupljeno, a najvećim intenzitetom uključuju se u aktivnosti sportskog klađenja. Nadalje, udio mladih koji već imaju razvijene štetne psihosocijalne posljedice povezane s kockanjem je visok te takvi srednjoškolci imaju i specifična obilježja ličnosti, razmišljanja i ponašanja. Prikazani rezultati biti će interpretirani u odnosu na društveni kontekst, zakonsku regulativu kao i mogućnost primjene u planiranju preventivnih i tretmanskih intervencija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Psihologija, Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb