Pregled bibliografske jedinice broj: 729511
Internet kao komponenta i sredstvo globalizacije
Internet kao komponenta i sredstvo globalizacije // ИНТЕРНЕТ И ДРУШТВО: МЕЂУНАРОДНИ ТЕМАТСКИ ЗБОРНИК РАДОВА - INTERNET AND SOCIETY: INTERNATIONAL THEMATIC COLLECTION OF PAPERS / Dragan Todorović ; Dalibor Petrović ; Dragan Prlja. (ur.).
Niš : Beograd: Srpsko sociološko društvo ; Univerzitet u Nišu – Filozofski fakultet ; Institut za uporedno pravo, Beograd., 2014. str. 113-131 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 729511 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Internet kao komponenta i sredstvo globalizacije
(The Internet as a component and a means of globalization)
Autori
Jeknić, Ranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
ИНТЕРНЕТ И ДРУШТВО: МЕЂУНАРОДНИ ТЕМАТСКИ ЗБОРНИК РАДОВА - INTERNET AND SOCIETY: INTERNATIONAL THEMATIC COLLECTION OF PAPERS
/ Dragan Todorović ; Dalibor Petrović ; Dragan Prlja. - Niš : Beograd : Srpsko sociološko društvo ; Univerzitet u Nišu – Filozofski fakultet ; Institut za uporedno pravo, Beograd., 2014, 113-131
ISBN
978-86-81319-05-5
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija Srpskog sociološkog društva: "Internet i društvo" (ID 2014)
Mjesto i datum
Niš, Srbija, 19.09.2014. - 20.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Internet; globalizacija; „umreženo društvo“; „informacijski kapitalizam“.
(The Internet; globalization; “the network society”; “informational capitalism”.)
Sažetak
Polazeći od određenja složenog i višedimenzionalnog pojma globalizacije, u radu se ukazuje na potrebu razlikovanja ekonomske, društvene, političke, kulturne i tehnološko informacijske dimenzije globalizacije, te na Internet kao ključni komunikacijski medij i sredstvo za informiranje, djelovanje i organiziranje u današnjim „umreženim društvima“. Internet je važna komponenta tehnološko informacijske dimenzije globalizacije, ali je kao sredstvo globalizacije, više ili manje utjecao i na sve ranije navedene dimenzije globalizacije. Stoga se Internet u ovom radu dovodi u vezu s nekim ekonomskim, društvenim, političkim i kulturnim aspektima globalizacije. U tom smislu, u kontekstu ekonomske globalizacije, omogućio je širenje globalnog svjetskog tržišta i „umreženih poduzeća“, novu „e-konomiju“ i „e-poslovanje“, te je utjecao na preobrazbu kapitalizma u „informacijski kapitalizam“, i njegovo širenje u globalnu ekonomiju. U okviru društvene globalizacije, omogućio je stvaranje novih obrazaca društvenosti, te je utjecao na pojavu „transnacionalne kapitalističke klase“, kao i novu klasnu podjelu, odnosno stvaranje „netokracije“ kao nove elite moći informacijskog društva i „konzumtarijata“. U kontekstu političke globalizacije, utjecao je i na upravni i na politički sustav. U pogledu upravnog sustava utjecao je na položaj i ulogu lokalnih i regionalnih jedinica unutar država, dok je u pogledu političkog sustava omogućio sve veću važnost „virtualnih zajednica“ u društvenim pokretima i političkim procesima. U okviru kulturne globalizacije, utjecao je na tendenciju oblikovanja „globalne kulture“, nove „globalne kulturne ekonomije“ i njenih „globalnih kulturnih krajolika“, kao i novonastajuće „kulture stvarne virtualnosti“. Naposljetku, ukoliko se na tragu „kulturnog zaokreta“, središnji konflikt današnjice analizira kao „kulturni konflikt“, Internet je i u tom smislu, nezaobilazna komponenta današnjih „programiranih“ i „umreženih“ društava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija