Pregled bibliografske jedinice broj: 728889
Smanjenje količine otpadne vode u procesima oksidativne desulfurizacije ugljikovodičnih goriva primjenom sonokemijskog oksidacijskog procesa
Smanjenje količine otpadne vode u procesima oksidativne desulfurizacije ugljikovodičnih goriva primjenom sonokemijskog oksidacijskog procesa // XIII. Međunarodni simpozij gospodarenje otpadom Zagreb 2014.- Knjiga sažetaka / Anić Vučinić, Aleksandra (ur.).
Zagreb: Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2014. str. 130-130 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 728889 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Smanjenje količine otpadne vode u procesima oksidativne desulfurizacije ugljikovodičnih goriva primjenom sonokemijskog oksidacijskog procesa
(WASTE WATER REDUCTION IN THE PROCESS OF OXIDATIVE DESULPHURIZATION OF HYDROCARBON FUELS USING SONOCHEMICAL ADVANCED OXIDATION PROCESSES)
Autori
Grčić, Ivana ; Papić, Sanja ; Margeta, Dunja ; Sertić-Bionda, Katica ; Foglar, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
XIII. Međunarodni simpozij gospodarenje otpadom Zagreb 2014.- Knjiga sažetaka
/ Anić Vučinić, Aleksandra - Zagreb : Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2014, 130-130
ISBN
978-953-96597-9-8
Skup
XIII. MEĐUNARODNI SIMPOZIJ GOSPODARENJE OTPADOM ZAGREB 2014.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.11.2014. - 07.11.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
otpadne vode; oksidativna desulfurizacija; ultrazvuk; Fentonov proces
(waste water; oxidative desulfurization; ultrasound; Fenton process)
Sažetak
U cilju zaštite okoliša, propisuju se sve strože mjere za dozvoljene količine sumpornih spojeva u gorivima. U tu svrhu, postoje brojni procesi prerade nafte, a jedan od njih je i proces oksidativne desulfurizacije koji se koristi kako bi se iz goriva uklonili razni sumporni spojevi među kojima su merkaptani, tioeteri, sulfide, disulfidi, te razni tiofenski spojevi sumpora kao što su benzotiofeni, dibenzotiofeni, 4, 6 dimetildibenzotiofeni i sl. Proces oksidativne desulfurizacije ima vrlo blage procesne uvjete, ali glavni problem je velika kolicina otpadne vode koja pri tom nastaje. U ovom radu ispitana je mogućnost obrade otpadnih voda iz procesa oksidativne desulfurizacije primjenom ultrazvuka i Fenton procesa. Sonokataliticki procesi novo su i zanimljivo područje istraživanja sa širokom primjenom u inženjerstvu okoliša. Djelovanje ultrazvuka temelji se na fenomenu akustične kavitacije, što dovodi do povećanja brzine reakcija i koeficijenata prijenosa tvari u kemijskim procesima, te poboljšava ukupnu izmiješanost sustava. Postavljena je hipoteza o razgradnji dibenzotiofen sulfona pomocu •OH radikala, cijim djelovanjem dolazi do pucanja veze između sumpora i ugljika, odnosno do otvaranja aromatskog prstena. Daljnjom razgradnjom moguća je potpuna degradacija molekula do CO2, H2O i SO4 2-. Postavljena hipoteza je potvrđena, te su određeni optimalni uvjeti procesa kao što su početna pH vrijednost reakcijske smjese, količina katalizatora (Fe) i oksidansa (H2O2), te optimalna geometrija reaktora za provedbu sonokemijskog procesa. Budući da je otpadna voda iz procesa oksidativne desulfurizacije pročišćena do zadovoljavajućeg stupnja, moguć je povrat u proces ili korištenje iste kao rashladnog medija, umjesto da se ispušta u okoliš.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
TP1.33
125-0000000-1970 - PRIMJENA BIOLOŠKE IMOBILIZACIJE ZA UKLANJANJE NITRATA IZ POVRŠINSKIH VODA (Foglar, Lucija, MZOS ) ( CroRIS)
125-1251963-2580 - Napredni procesi odsumporavanja ugljikovodičnih goriva (Sertić-Bionda, Katica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Lucija Foglar
(autor)
Sanja Papić
(autor)
Ivana Grčić
(autor)
Katica Sertić-Bionda
(autor)
Dunja Margeta
(autor)