Pregled bibliografske jedinice broj: 72886
Usporedba fizičkih svojstava i sastava uzoraka Naftalana
Usporedba fizičkih svojstava i sastava uzoraka Naftalana // XVII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Sažeci / I.Vicković (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2001. str. 173-173 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 72886 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba fizičkih svojstava i sastava uzoraka Naftalana
(Comparison of some physical properties of Naphtalan)
Autori
Alajbeg, Anđa ; Donelli, Dubravka ; Srića, Vlasta ; Podolski, Š. ; Alajbeg, Ivan ; Šegudović, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Sažeci
/ I.Vicković - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2001, 173-173
Skup
XVII. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽENJERA
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 10.06.2001. - 13.06.2001
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Naftalan; fizičko kemijska svojstva; liječenje raznih bolesti; medicinska i biokemijska istraživanja
Sažetak
Naftalanje pomoćno ljekovito sredstvo koje se primjenjuje u liječenju širokog spektra bolesti, uključivo i neke bolesti kože i sluznice. Njegova se proizvodnja i primjena iz Azerbajdžana proširila u Hrvatsku. Proizvodnju i primjenu naftalana prate intenzivna kemijska i biomedicinska istraživanja, zahvaljujući kojima se naftalanski preparat diversificira s namjerom da mu se obogati udio zasićenih oligocikličkih ugljikovodika i minimizira udio aromata.
U ovom su radu uspoređena svojstva i sastav četiriju naftalanskih uzoraka: tamni uzorci N 1-Naftalan iz Azerbajdiana i N2 - frakcija nafte Križ 300 - 520oC, svijetlo smeđi uzorak N3 Naftalan iz lječilišta Ivanić Grad, te bezbojni uzorak N4 - NAVS. Uzorci su ispitani klasičnim postupcima za fizikalna svojstva, te pomoću HR GC, GC-MS, HPLC,
1H NMR, IR i UV/VIS metoda.
Postignuti rezultati pokazuju da su svi uzorci po svojim fizikalnim karakteristikama, kao što su gustoća, viskoznost, stinište i krivulja pravog vrelišta, slični. Po svom kemijskom sastavu ovi se uzorci razlikuju. Gotovo pola sastojaka obaju tamnih uzoraka N 1 i N2 pripada aromatskim spojevima, a njihovaje raspodjela slična. Udio aromatskih spojeva u uzorku N3 je djelomično smanjen. Tu je veća zastupljenost mono- i di-aromata na uštrb tri+-aromata. Udio tetraciklitkih i osobito pentacikličkih zasićenih ugljikovodika je znatno niži u usporedbi s takvim sastojcima u N1 i N2. Uzorak N4 je bez aromata i s relativno visokim udjelom zasićenih oligociklidkih spojeva, a među njima su dosta zastupljeni sterani i hopani.
Suvremena znanja ukazuju da je po sastavu za primjenu poželjan onaj naftalanski preparat koji je bogat sa zasićenim oligociklidkim ugljikovodicima, jer njihova struktura nosi u sebi analogiju s prirodnim i sintetskim bioaktivnim spojevima. Također se izbjegavaju kondenzirani aromatski spojevi zbog potencijane kancerogenosti. Iz toga proistječe zaključak da je N4 preparat koji zadovoljava oba kriterija, dok N2 i N3 zadovoljavaju kriterij dobre zastupljenosti sterana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija