Pregled bibliografske jedinice broj: 728633
Genetički preinačene kulture u zaštiti bilja - stanje u svijetu i Republici Hrvatskoj
Genetički preinačene kulture u zaštiti bilja - stanje u svijetu i Republici Hrvatskoj // Horizontalno širenje gena i ljudsko zdravlje / Richter, Branimir (ur.).
Zagreb: Akademija medicinskih znanosti Hrvatske, 2000. str. 87-97 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 728633 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Genetički preinačene kulture u zaštiti bilja - stanje u svijetu i Republici Hrvatskoj
(Transgenic crops in crop protection – global status and status i Croatia)
Autori
Ostojić, Zvonimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Horizontalno širenje gena i ljudsko zdravlje
/ Richter, Branimir - Zagreb : Akademija medicinskih znanosti Hrvatske, 2000, 87-97
Skup
Horizontalno širenje gena i ljudsko zdravlje
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 03.11.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
prijenos gena u biljke; kulture otporne na herbicide; insekte; biljne viruse
(gene transfer in plants; herbicide resistance; insect resistant and virus tolerant crops)
Sažetak
Tijekom posljednjih godina genetičko inženjerstvo razvilo se je do tog nivoa da su nam danas dostupne različite genetičke modifikacije. Tehnike prenošenja gena u biljke omogućuju prijenos željenih gena različitog podrijetla a da se pri tome ne mijenja kakvoća kultivara dotične vrste. Ta svojstva se primjenom ove tehnike postižu znatno brže u odnosu na klasičnu selekciju. Pri tome je veoma značajno da se genetičkim inženjerstvom mogu postići preinake koje nam klasičnim križanjem nisu dostupne. Pored indirektnih metoda prijenosa gena pomoću bakterija iz tla Agrobacterium tumefaciens, poznate su i neposredne gen-transfer metode kao npr. kemijsko tretiranje s PEG ili upucavanje gena pomoću genske puške i dr. Sedam genetički preinačenih biljaka: soja, kukuruz, pamuk, uljana repica (kanola), krumpir, tikvice i papaja, bile su uzgajane u svijetu tijekom 1999. godine. Vodeće zemlje, s gledišta zasijanih površina, bile su SAD sa 28, 7 mil. ha (72%), Argentina sa 6, 7 mil. ha (17%) i Kanada sa 4 mil. ha (10%). Devet preostalih zemalja posijale su nešto više od 0, 3 mil. ha, što je iznosilo samo 1% ukupnih površina. Osnovne preinake uglavnom su u dvije usporedne godine bile slične. Kulture tolerantne na herbicide bile su zasijane na 71% površina u 1998. i 1999. godini. Površine kultura otpornih na insekte smanjene su sa 28% iz 1998. na 22 % u 1999. godini. Površine zasijanih kultura istovremeno otpornih na insekte i tolerantnih na herbicide, povećane su sa 1% na 7%. Na biljne viruse tolerantne kulture (kukuruz, tikvica, papaja) zauzimale su samo 1% površina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)