Pregled bibliografske jedinice broj: 728453
Modrušani / Istra : selo Metuzalema
Modrušani / Istra : selo Metuzalema // Medicina i rat: humanost u nehumanosti / u povodu stote obljetnice početka prvogsvjetskog rata 15.znanstveno-stručni skup Rijeka i Riječani u medicinskoj povjesnici / Doričić, Robert (ur.).
Rijeka: Hrvatsko znanstveno društvo za povijest zdravstvene kulture, 2014. str. 31-31 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 728453 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modrušani / Istra : selo Metuzalema
(Modrušani / Istria : village of Metusalems)
Autori
Pavlović, Eduard ; Pešić, Vesna ; Vučić Peitl, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Medicina i rat: humanost u nehumanosti / u povodu stote obljetnice početka prvogsvjetskog rata 15.znanstveno-stručni skup Rijeka i Riječani u medicinskoj povjesnici
/ Doričić, Robert - Rijeka : Hrvatsko znanstveno društvo za povijest zdravstvene kulture, 2014, 31-31
ISBN
978-953-55569-2-3
Skup
Medicina i rat: humanost u nehumanosti / u povodu stote obljetnice početka prvogsvjetskog rata 15.znanstveno-stručni skup Rijeka i Riječani u medicinskoj povjesnici
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 07.11.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Modrušani; Istra; selo Metuzalema
(Modrušani; Istria; village of Metusalems)
Sažetak
Prevenciju posljedica starenja određuju svi aspekti fenomena duboke starosti. On uglavnom sadržava dva osnovna aspekta : medicinski i socijalni ; medicinski primarno uključuje liječenja staračkih bolesti a socijalni aktivnosti ostarjelih osoba / pri tom se uvažavaju i mentalne teškoće, bilo da su im uzroci organske ili socijalne prirode. Cilj ovog rada nije toliko kako liječiti osobe u starijoj životnoj dobi odnosno kako im ublažiti bolove ili kako im produljiti živote već kako uvažiti i povijesna iskustva glede poimanja života kako ona pojedinačna - osobna tako i ona skupna koja su generacije baštinile i živjele i provodile i u novim socijalnim sredinama i u novim odnosima. Zbog potkrepljenja osnovnog cilja korišteni su različiti materijali ( od medicinskih, psiholoških, socioloških, kulturoloških, teoloških do etnološko-lingvističkih ) vezanih za mjesto Modrušani – najveće selo na Žminjštini a ujedno jedno od istarskih mjesta sa najvećom zastupljenosti osoba u visokoj starosnoj dobi. Rezultati uopćene analize dostupnih materijala ukazuju da su glavnina mještana Modrušana potomci doseljenika iz Like – iz Modruša, nekadašnjeg sjedišta Modruške / Krbavske biskupije koji su se sklonili u Istru pred turskim provalama na kraju XV. i početka XVI. stoljeća. Rezultati pojedinačnih kazivanja ukazuju da potomci tih žilavih krbavsko-ličkih gorštaka i danas izuzetno drže do slijedećeg: stalno nešto raditi, biti umjeren u obožavanoj glazbi i plesu te cijeniti ljubav. Ovako nešto nije daleko i od onoga podastrtog u znamenitom Baltimorskom rukopisu iz 1892. godine koji ukazuje da su pravila života : ne novo da znate nego staro da vršite.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Povijest, Etnologija i antropologija