Pregled bibliografske jedinice broj: 727257
Hrvatski povijesni portali: razvoj, stanje, perspektive te važnost pohranjivanja povijesnih portala na webu
Hrvatski povijesni portali: razvoj, stanje, perspektive te važnost pohranjivanja povijesnih portala na webu // 10. godina Hrvatskog arhiva weba – Stručni skup povodom 10. obljetnice Hrvatskog arhiva weba
Zagreb, 2014. str. 31-32 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 727257 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatski povijesni portali: razvoj, stanje, perspektive te važnost pohranjivanja povijesnih portala na webu
(Croatian web portals: development, current condition, perspectives and the importance of archiving historical web sites)
Autori
Tomorad, Mladen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
10. godina Hrvatskog arhiva weba – Stručni skup povodom 10. obljetnice Hrvatskog arhiva weba
/ - Zagreb, 2014, 31-32
Skup
10. godina Hrvatskog arhiva weba – Stručni skup povodom 10. obljetnice Hrvatskog arhiva weba
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
povijesni web portali; razvoj; stanje; perspektive; arhiviranje
(historical web portals; development; condition; perspectives; archiving)
Sažetak
Na Internetu se razvoj povijesnih portala može pratiti od ranih devedesetih godina 20. stoljeća. Međutim, u Hrvatskoj je njihov razvoj vrlo otežan i usporen. Prvi internetski portali vezani uz povijesne znanosti u Hrvatskoj su se pojavili tek koncem devedesetih godina 20. stoljeća. Riječ je o posrednim web stranica vezanih uz visokoškolske ustanove, muzeje ili web stranice pojedinih gradova i regija na kojima su se sporadično mogli pronaći i raznovrsni povijesni podaci. Od početka 21. stoljeća polagano se razvijaju i specijalizirane web stranice posvećene isključivo povijesti i povijesnoj znanosti. U uvodnom dijelu izlaganja autor će ukratko prikazati razvoj hrvatskih povijesnih portala od konca devedesetih godina 20. stoljeća do danas. U središnjem dijelu detaljnije će se osvrrnuti na najznačajnije hrvatske web portale koji su se razvili od 2004. godine do danas (Croato-Aegyptica Electronica (2004.-2014.), Hrvatski povijesni portal (2006.-2014.), Historiografija.hr (2008.-2014.), Arheologija.hr (2010.-2014.) i Stara povijest (2014.-). Tijekom izlaganja također će biti naglašena važnost arhiviranja povijesnih portala na webu te njihov istraživački potencijal. U zaključnom dijelu izlaganja biti će naznačene i neke perspektive budućeg razvoja povijesnih portala u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Povijest