Pregled bibliografske jedinice broj: 727107
Obnova ovčarske i kozarske proizvodnje u Hrvatskoj
Obnova ovčarske i kozarske proizvodnje u Hrvatskoj // 3. kongres geografa Bosne i Hercegovine zbornik radova / Drešković, Nusret (ur.).
Sarajevo: Geografsko društvo Bosne i Hercegovine, 2014. str. 786-809 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 727107 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obnova ovčarske i kozarske proizvodnje u Hrvatskoj
(Revitalisation of sheep and goat breeding in the Republic of Croatia)
Autori
Šiljković, Željka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
3. kongres geografa Bosne i Hercegovine zbornik radova
/ Drešković, Nusret - Sarajevo : Geografsko društvo Bosne i Hercegovine, 2014, 786-809
ISBN
978-995-8927-089
Skup
3 kongres geografa Bosne i Hercegovine
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 08.10.2012. - 10.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
ovce i koze; ispaša; jadranska Hrvatska; autohtone pasmine
(sheep; goat; breeding;)
Sažetak
Ovčarstvo i kozarstvo tradicionalna je gospodarska grana stanovništva Primorske Hrvatske. Međutim, procesi deagrarizacije i deruralizacije okrenuli su stanovništvo drugim stabilnijim izvorima prihoda, najprije u industriji, a potom i u turizmu. Ovi procesi najviše su zahvatili otočni i zagorski dio regije, tradicionalno stočarska područja, što je uvjetovalo i smanjenje broja stoke u ruralnim krajevima. Interesi tržišta za ovčjim i kozjim proizvodima ( meso, mlijeko, sir) potakli su obnovu proizvodnje u primorskom, ali i kontinentalnom dijelu zemlje. Prostor Srednje Dalmacije, od južnih padina Velebita do južnih obronaka Biokova, s otočnim i zagorskim prostorom glavna je hrvatska regija ovčarske i kozarske proizvodnje. Stočarstvo je još uvijek ekstenzivno, a najveći dio stočara posjeduje mala stada, do 50 grla. Ujedno 45% ovčarskih i 68% kozarskih domaćinstava veličine su do 3, 00 ha. Za kvalitetan razvoj stočarstva nužno je 1. povećati stočni fond po gospodarstvu, odnosno potaknuti stvaranje većih privatnih farmi sa 200 i više grla ovaca ili koza. 2. otvoriti reprodukcijske centre za očuvanje i oplemenjivanje autohtonih pasmina 3. osigurati tržište stočarskim proizvodima 4. povezati poljoprivrednu proizvodnju i turizam 5. državnim poticajima djelovati na mlado obrazovano stanovništvo u razvoju stočarstva
Izvorni jezik
Hrvatski