Pregled bibliografske jedinice broj: 726635
Samozastupanje osoba s intelektualnim teškoćama
Samozastupanje osoba s intelektualnim teškoćama // Zbornik radova međunarodne znanstvene konferencije "Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti - profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava" / Leutar, Zdravka (ur.).
Zagreb: Zaklada Marija De Mattias, 2011. str. 451-474 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 726635 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Samozastupanje osoba s intelektualnim teškoćama
(The Self-Advocacy of People with Intellectual Disability)
Autori
Bratković, Daniela ; Zelić, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova međunarodne znanstvene konferencije "Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti - profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava"
/ Leutar, Zdravka - Zagreb : Zaklada Marija De Mattias, 2011, 451-474
ISBN
9789535632214
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija Studija socijalnog rada Sveučilišta u Mostaru "Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti - profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava"
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 20.10.2010. - 23.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
samozastupanje; intelektualne teškoće; osnaživanje
(self-advocacy; intellectual disability; empowerment)
Sažetak
Osnaživanje za samozastupanje značajno je utjecalo na promjene u području socijalne inkluzije osoba s intelektualnim teškoćama i ostvarivanju njihovih ljudskih prava. Organizirajući se u ovaj pokret osobe s intelektualnim teškoćama pokazale su da imaju što reći ako im se za to pruži prilika i podrška. Uz prikaz dosadašnjeg razvoja pokreta za samozastupanje u Hrvatskoj, cilj ovog rada bio je kvalitativna analiza osobnih iskustava i subjektivnih doživljaja 23 samozastupnika, članova prve neovisne Udruge za samozastupanje u Hrvatskoj. Uz pregled objektivnih podataka o dosadašnjim ciljevima, aktivnostima i projektima udruge, osobna iskustva samozastupnika najbolje svjedoče o značaju razvoja pokreta za samozastupanje i u našim uvjetima. Istraživanje je dalo kvalitativan uvid u iskustva, razmišljanja i poglede samozastupnika, s naglaskom na sljedećim pitanjima: što za njih znači samozastupanje ; koja su prava uspjeli ostvariti, a za koja se još uvijek bore ; kako se zastupaju u svakodnevnom životu ; kako doživljavaju život u zajednici i s kakvim se problemima susreću ; te na na koji način pomažu drugima da se nauče samozastupati. Ono je ukazalo na visoku razinu osnaženosti ovih osoba za samozastupanje, na njihova pozitivna iskustva i učinkovite rezultate dosadašnjeg djelovanja, ali i barijere s kojima se još uvijek susreću te vrlo osviještenu potrebu za daljnjim jačanjem pokreta za samozastupanje i na domaćoj i međunarodnoj razini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Daniela Bratković
(autor)