Pregled bibliografske jedinice broj: 726363
Timski pristup bolesnicima s tumorima glave i vrata
Timski pristup bolesnicima s tumorima glave i vrata // Acta Stomatologica Croatica / Brkić, Hrvoje (ur.).
Zagreb: University of Zagreb School of Dental Medicine ; Croatian Dental Society - Croatian Medical Association, 2014. str. 81-81 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 726363 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Timski pristup bolesnicima s tumorima glave i vrata
(Multidisciplinary approach to head and neck cancer patients)
Autori
Pastorčić-Grgić, Marija ; Gršić, Krešimir ; Andabak Rogulj, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Acta Stomatologica Croatica
/ Brkić, Hrvoje - Zagreb : University of Zagreb School of Dental Medicine ; Croatian Dental Society - Croatian Medical Association, 2014, 81-81
Skup
2. Kongres Hrvatskog društva za oralnu medicinu i patologiju HLZ-a: “Partnerstvo stomatologije i medicine - multimodalni pristup integracije znanja i iskustva”
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.12.2013. - 07.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
tumori glave i vrata ; multidisciplinarni pristup
(head and neck cancer patients ; multidisciplinary approach)
Sažetak
Uloga doktora dentalne medicine, poglavito specijalista oralne medicine u timu za liječenje karcinoma glave i vrata je dvostruka, nezamijenjivni su u ranom prepoznavanju karcinoma, kao i u skrbi za bolesnike tijekom radioterapije. U Hrvatskoj, od nedavno pojedinim bolesnicima s tumorima glave, vrata i usne šupljine dostupna je potpuna oralna skrb u smislu adekvatne i stručne brige za oralno zdravlje, pomoći u provetku radioterapije u cijelosti, smanjenju intenziteta akutnih komplikacija (oralni mukozitis), te smanjenju i prevenciji kroničnih komplikacija zračenja (kserostomija, radijacijski karijes, osteoradionekroza, trizmus). Uspjeh liječenja bolesnika s karcinomom glave i vrata ovisi o stadiju bolesti u trenutku postavljanja dijagnoze. U početnim stadijima bolesti moguće je postići visoku stopu izliječenja primjenjujući samo jedan od modaliteta liječenja, dok u uznapredovalim stadijima bolesti uz primjenu sva tri modaliteta liječenja (kirurgija, radioterapija i kemoterapija) rezultati i dalje nisu zadovoljavajući. U Hrvatskoj je manje od trećine bolesnika kod kojih je tumor otkriven u početnom stadiju. Neprocijenjiva je uloga specijalista oralne medicine u ranom prepoznavanju tumora usne šupljine i orofarinksa. Napredak suradnje između specijalista oralne medicine i kirurga glave i vrata omogućiti će povećanje broja bolesnika s početnim stadijem bolesti. Kod većine bolesnika operacija i zračenje dio su liječenja. Liječenje kod rano otkrivenih tumora je učinkovito i ne mijenja kvalitetu života, dok kod uznapredovalih tumora dovodi do trajnih promjena u kvaliteti života. Tumori u području gornjeg aerodigestivnog sustava, kao i svaka kirurška intervencija u tom području narušavaju i tri vrlo važne funkcije: disanje, gutanje i govor. Ciljevi operacije su postići kontrolu bolesti (prvi i navažniji), zadovoljavajuću funkciju i prihvatljiv izgled. Kirurško liječenje sastoji se od resekcije primarnog tumora, primjerenog zbrinjavanja limfnih čvorova na vratu, te rekonstrukcije defekta nastalog nakon odstranjenja primarnog tumora. Osnovna značajka rekonstrukcije je nadomještanje izgubljene funkcije. U zbrinjavanju defekta možemo koristiti kirurški jednostavne metode (sekundarno cijeljenje, primarni šav), nešto složenije (slobodni kožni transplantati, lokalni i regionalni režnjevi), te najsloženije (slobodni režnjevi). Nekada je vrijedilo načelo korištenja najjednostavnijih metoda kada god je to moguće. Danas važeći svjetski standardi nalažu korištenje rekonstruktivne metode koja će dati najbolji funkcionalni rezultat.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650445-1277 - Nearomatski naftalan –istraživanje sastava i bioloških učinaka na epitelna tkiva (Alajbeg, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
Sveučilište Libertas