Pregled bibliografske jedinice broj: 725507
Utjecaj sastava mješavine biorazgradivih polimera na biokompatibilnost
Utjecaj sastava mješavine biorazgradivih polimera na biokompatibilnost, 2014., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 725507 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj sastava mješavine biorazgradivih polimera na biokompatibilnost
(Influence of biodegradable polymer blends composition on biocompatibility)
Autori
Jovičić, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
18.07
Godina
2014
Stranica
87
Mentor
Leskovac, Mirela
Ključne riječi
hidrolitička razgradnja; polikaprolakton (PCL); polilaktid; pH
(hydrolytic degradation; polycaprolactone (PCL); polylactide (PLA); pH)
Sažetak
Alifatski poliesteri polilaktid (PLA) i polikaprolakton (PCL) važni su predstavnici biorazgradivih materijala koji nalaze široku primjenu u biomedicini. Mješavine fleksibilnog polimera polikaprolaktona (PCL) s polimerom visoke krutosti polilaktidom (PLA) pokazuju zanimljiva svojstva zbog različitih fizičkih svojstava i biorazgradivosti, u kojoj staklasti PLA visoke brzine razgradnje ima veću rasteznu čvrstoću, a gumasti PCL koji se sporije razgrađuje ima veću žilavost. Komplementarnost ova dva biokompatibilna polimera u mješavinama od izuzetne je važnosti jer se na taj način ovisno o udjelu pojedinog polimera mogu kontrolirano podešavati svojstva ovisno o primjeni. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi hidrolitičku stabilnost PCL/PLA polimernih mješavina u ovisnosti o uvjetima hidrolitičke razgradnje i sastavu mješavina. PCL/PLA mješavine različitog sastava izlagane su hidrolitičkoj razgradnji u otopinama različite kiselosti (pH = 2 ; 7, 4 i 12 ) tijekom različitih vremena. FTIR analizom praćene su strukturne promjene PCL/PLA mješavina prije i nakon različitih vremena razgradnje. Utjecaj hidrolitičke razgradnje na površinske karakteristike, praćen je određivanjem kontaktnog kuta s vodom na goniometru OCA 20. Svojstva polimernih mješavina prije i nakon hidrolitičke razgradnje praćena su primjenom diferencijalne pretražne kalorimetrije (DSC) i termogravimetrijske analize (TGA).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252971-2575 - Inženjerstvo površina i međupovršina nanočestica u adhezijskim nanomaterijalima (Leskovac, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Mirela Leskovac
(mentor)