Pregled bibliografske jedinice broj: 724995
Modeliranje disperzije dušikovih oksida iz stacionarnih i pokretnih izvora na području Sisačko - moslavačke županije i grada Siska upotrebom WRF, CAMx i AERMOD modela.
Modeliranje disperzije dušikovih oksida iz stacionarnih i pokretnih izvora na području Sisačko - moslavačke županije i grada Siska upotrebom WRF, CAMx i AERMOD modela. // Geophysical challenges of 21st century,
Zagreb, Hrvatska, 2011. (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 724995 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeliranje disperzije dušikovih oksida iz stacionarnih i pokretnih izvora na području Sisačko - moslavačke županije i grada Siska upotrebom WRF, CAMx i AERMOD modela.
(Air quality modelling of NOx dispersion from stationary and non-stationary sources over Sisačko-moslavačka county and city of Sisak with WRF, CAMx and AERMOD model)
Autori
Gašparac, Goran ; Grgurić, Sanja ; Križan, Josip ; Burić, Melita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
Geophysical challenges of 21st century,
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 02.12.2011
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
WRF; CAMx; AERMOD; NOx onečišćenje
(WRF; CAMx; AERMOD; NOx pollution)
Sažetak
Cilj ovoga rada bio je ispitati mogućnosti predviđanja disperzije dušikovih oksida združenim modelima WRF (Weather Research and Forecasting) i CAMx (Comprehensive Air quality Model with extensions) na regionalnoj skali (Sisačko-moslavačka županija) te WRF i AERMOD na lokalnoj skali (grad Sisak). U radu su uzeti u obzir stacionarni (industrija, energetski objekti) i pokretni (promet) izvori emisija gdje su na lokalnoj skali emisije iz prometa računate na razini ulica, dok su u regionalnom modelu korištena površinska polja emisija, manje prostorne razlučivosti s dnevnom i tjednom varijabilnošću. Konverzija linijskih u površinske izvore napravljena je pomoću vlastitog GIS alata koristeći podatke o brojanju prometa na području grada Siska (gradske prometnice) i Sisačko-moslavačke županije (županijske ceste), vrsti vozila te CORINAIR emisijskih faktora. Stacionarni izvori podijeljeni su u dvije skupine: izvori s dinamičkom emisijom iz industrijske zone grada Siska i izvori s osrednjenom godišnjom emisijom svedenom na satni prosjek (ostali stacionarni izvori na području županije iz baze Registra onečišćivača okoliša). Vremenski nizovi koncentracije dušikovog dioksida dobiveni CAMx i AERMOD modelom za simulirano razdoblje uspoređeni su s izmjerenim koncentracijama dušikovog dioksida na postajama za praćenje kvalitete zraka (u okviru državne i lokalne mreže za praćenje kvalitete zraka na području Sisačko-moslavačke županije) te pokazuju da se združivanjem meteorološkog modela i modela kvalitete zraka u prvom i drugom slučaju može opisati i prognozirati kvaliteta zraka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Goran Gašparac
(autor)