Pregled bibliografske jedinice broj: 7248
NSB u Zagrebu : kroz slojeve klasicizma i secesije
NSB u Zagrebu : kroz slojeve klasicizma i secesije // Secesija u Hrvatskoj : zbornik radova sa znanstvenog skupa s međunarodnim sudjelovanjem / Martinčević, Julijo ; Hackenberger, Dubravka (ur.).
Zagreb : Osijek: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 1999. (pozvano predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 7248 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
NSB u Zagrebu : kroz slojeve klasicizma i secesije
(National university library in Zagreb : through the layers of classicism and secession)
Autori
Fabijanić, Nenad
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Secesija u Hrvatskoj : zbornik radova sa znanstvenog skupa s međunarodnim sudjelovanjem
/ Martinčević, Julijo ; Hackenberger, Dubravka - Zagreb : Osijek : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 1999
Skup
Secesija u Osijeku : znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 24.10.1997
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Nacionalna i sveučilišna biblioteka u Zagrebu je, nedvojbeno spomenik nacionalne povijesti i kulture. to je prva biblioteka u nas koja je dobila posebnu zgradu. Zadovoljivši svojim otvaranjem, 1913. godine, utilitarnu svrhu i razlog građenja, ona doseže i višu razinu širokih kulturnih perspektiva i ambicija. S današnje pozicije NSB se opravdano smatra spomenikom arhitekture najvišeg ranga. To je jedinstveni "Gesamtkunstwerk" unutar hrvatske moderne, cjelina koja na svim razinama integrira sve strukturne i oblikovne komponente prostornog likovnog fenomena: na razini urbo-arhitektonskog koncepta, kompozicije i prizora koji formira, zatim oblikovanja pojedinosti, likovnih elemenata i djela umjetničkog primijenjenog obrta. Arhitektura Sveučilišne biblioteke integrira elemente monumentalnog historicizma, rane faze secesije i europskih iskustava s prijelaza stoljeća, posebno njemačke arhitekture ranoga 20. stoljeća. Proučavanjem smjerova i individua, kroz primjere podudarnih kreativnih ritmova otkrit ćemo tragove klasicizma i secesije u različitim slojevima arhitekture, potvrđujući njihovo stalno prožimanje i interakciju. Kad kovorimo o arhitektu R. Lubynskom i NSB, krug mogućih asocijacija zatvara se prvom i najjačom generacijom Wagnerove škole. U vremenu koje je slijedilo klasicistička misao ponovo je oživjela kao svojevrsno estetsko-kreativno pročišćenje od opterećene secesijske ideje. I donedavni klasični "revival" nakon iskustva serijski producirane plošne arhitekture pokušava se objasniti na taj način.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA