Pregled bibliografske jedinice broj: 724623
Strukturne prilagodbe - osnovni izazovi hrvatske ekomomije
Strukturne prilagodbe - osnovni izazovi hrvatske ekomomije // Hrvatsko društvo ekonomista / Crkvenac, Mato ; Domazet, Tihomir ; Jurčić, Ljubo ; Mlinarević, Mladen ; Perić, Jože ; Teodorović, Ivan ; Vojnić, Dragomir, Vouk, Rudolf (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo ekonomista, 2011. str. 133-165 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 724623 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strukturne prilagodbe - osnovni izazovi hrvatske ekomomije
(Structural adjustments - the basic chalanges of Croatian economy)
Autori
Vedriš, Mladen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatsko društvo ekonomista
/ Crkvenac, Mato ; Domazet, Tihomir ; Jurčić, Ljubo ; Mlinarević, Mladen ; Perić, Jože ; Teodorović, Ivan ; Vojnić, Dragomir, Vouk, Rudolf - Zagreb : Hrvatsko društvo ekonomista, 2011, 133-165
ISBN
978-953-262-058-0
Skup
"Ekonomska politika Hrvatske u 2012. godini"
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.11.2011. - 11.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Velika kriza; Velika depresija; nacionalne gospodarske krize; strukturne reforme; strukturne prilagodbe; gospodarski zaokret; Brettonwoodske institucije; EU i Europska komisija
(Great Crisis; Great Depression; national economic crisis; structural reforms; structural adaptations; economic transformation; Bretton Woods Institutions; European Union and European Commission)
Sažetak
Nakon Velike krize (1929.-1933.) najveći je gospodarski poremećaj globalne razine Velika depresija (otpočeta potkraj 2007.), čiji produljeni učinci su trajno prisutni u razdoblju od protekle četiri godine. Kriza, inicijalno otpočeta kao posljedica nekontrolirane deregulacije u financijskom sektoru SAD, ubrzo se proširila, najprije geografski, a zatim i segmentirano, zahvativši sektor realne ekonomije ; počev od građevinarstva do prerađivačke industrije. Kako pronaći prave odgovore na globalnoj razini, odgovornost je koju sve više preuzima grupa ekonomski vodećih zemlja okupljenih u grupu G 20, te Brettowoodske institucije (MMF, Svjetska banka), uz snažno prisustvo i angažman Europske unije, poglavito kroz aktivnosti Europske komisije. U ukupnosti promatrano, nedvojbeno je da su duboke promjene i reforme na globalnoj sceni, a i unutar pojedinih dijelova svijeta, te i individualno pojedinih zemlja, neizbježne. Kako u takvim okolnostima i u takvom koordinatnom sustavu Hrvatska može, uz postojeće hipoteke i ograničenja, pronaći prostor za strukturne prilagodbe koje već kasne desetljeće i više, čime su postale i znatno zahtjevnije, tema je istraživačkog interesa i analize ovog rada. Proučavanjem događanja proteklog desetljeća ukazuje se na ono što se (nije) činilo u funkciji formuliranja ovih promjena koji su sastavni dio učinkovite i uspješne mainstream ekonomske politike. Isto tako nedvojbeno je da će to u razdoblju koje slijedi, a imajući u vidu i novi okvir članstva u Europskoj uniji zahtijevati će i sposobnost i angažman političke elite da bude predvodnik tih promjena. Ali, isto tako i ne manje važno, to će zahtijevati i komunikaciju s općom javnošću, kako bi promjene bile prepoznate kao neophodne, a potom i prihvaćene i podržane.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija