Pregled bibliografske jedinice broj: 724261
Utjecaj postkondicioniranja izofluranom na histološke razlike u cijeljenju srčanog infarkta štakora
Utjecaj postkondicioniranja izofluranom na histološke razlike u cijeljenju srčanog infarkta štakora, 2014., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Split
CROSBI ID: 724261 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj postkondicioniranja izofluranom na histološke razlike u cijeljenju srčanog infarkta štakora
(The influence of isoflurane postconditioning on histological difference to infarct healing in rats)
Autori
Agnić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Split
Datum
23.01
Godina
2014
Stranica
57
Mentor
Grković, Ivica
Ključne riječi
infarkt miokarda; ishemijsko-reperfuzijski model; podtkondicioniranje isofluranom; proliferativna faza; VEGF; PECAM/CD31; Nestin
(myocardial infarction; ischemia-reperfusion model; isoflurane post-conditioning; proliferative phase; VEGF; PECAM/CD31; Nestin)
Sažetak
Uvidom u literaturu nalazim da je prvi put u nekom istraživanju za ishemijsko-reperfuzijsku ozljedu srca korišten transdijafragmalni pristup koji omogućuje bolji prikaz ishemičkog područja te manju varijabilnost rezultata. Istraživanje je po prvi put dokazalo utjecaj postkondicioniranja izofluranom na veličinu infarkta tijekom subakutne i kronične faze cijeljenja ishemijsko-reperfuzijske ozljede. Utjecaj postkondicioniranja na smanjenje infarkta je tijekom vremena rastao što se može objasniti povoljnim učinkom na stvaranje granulacijskog tkiva (sa 56-59% na 64-68% ovisno o načinu mjerenja veličine infarkta). Naime, postkondicioniranje izofluranom izazvalo je stvaranje značajno većeg broja krvnih žila i miofibroblasta u granulacijskom tkivu tijekom subakutne faze cijeljenja ozljede. Navedeno ima bitan utjecaj na cijeljenje ozljedom zahvaćenog područja, koje je bolje opskrbljeno krvlju i nutrijentima te se bolje kontrahira. U procesu stvaranja kvalitetnijeg granulacijskog tkiva važnu ulogu su imali povećanje izražaja VEGF-a te povećana regenerativna sposobnost infarciranog područja u štakora postkondicioniranih izofluranom. Naime, u navedenoj skupini štakora utvrđen je značajno veći broj nestin pozitivnih progenitornih stanica tijekom proliferacijske faze cijeljenja infarkta. Za pretpostaviti je da su se iz progenitornih stanica razvile subpopulacije stanica koje su omogućile stvaranje kvalitetnijeg granulacijskog tkiva. Navedeno je potvrđeno na primjeru endotelnih progenitornih stanica i krvnih žila koje su se iz njih razvile. Dakle, u granulacijskom tkivu štakora nađen je veći broj krvih žila nastalih angiogenezom i vaskulogenezom. Zbog navedenih učinaka, infarcirana područja štakora postkondicioniranih izofluranom kvalitetnije su i brže cijelila. Stoga u kroničnoj fazi cijeljenja ishemijsko-reperfuzijske ozljede kod izofluranske skupine štakora nalazimo manje nezrelog granulacijskog tkiva te više zrelih αSMA pozitivnih krvnih žila. 14. dan nakon ozljede broj nezrelih kardiomiocita veći je kod životinja postkondicioniranih izofluranom, što također ide u prilog tezi o bržem cijeljenju područja oštećenog ishemijom i reperfuzijom, u kojem dolazi do zamjene odumrlog srčanog mišića. Istraživanje naglašava važnost primjene inhalacijskih anestetika tijekom ishemijsko-reperfuzijske ozljede srca te navodi na razmišljanja o kliničkim studijama gdje bi se isti mogli primjenjivati. Jedna od mogućnosti je primjena u reperfuziji nakon perkutane koronarne intervencije (sa dilatacijom koronarne arterije balonom ili postavljanjem „stenta“).
Izvorni jezik
Ostalo
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
216-2160528-0067 - Mehanizmi srčane boli u ishemiji, metaboličkim promjenama i u starosti (Grković, Ivica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Split