Pregled bibliografske jedinice broj: 724090
Hrvatska i Europska unija: Kopenhaški kriteriji konvergencije i nacionalna konkurentnost
Hrvatska i Europska unija: Kopenhaški kriteriji konvergencije i nacionalna konkurentnost // Ekonomija/Economics, 14 (2007), 1; 79-105 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 724090 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatska i Europska unija: Kopenhaški kriteriji konvergencije i nacionalna konkurentnost
(Croatia and the European Union: Copenhagen Convergence Criteria and National Competitiveness)
Autori
Vedriš, Mladen
Izvornik
Ekonomija/Economics (1330-0636) 14
(2007), 1;
79-105
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
: Kopenhaški kriteriji; Europska unija; strukturne prilagodbe; nacionalna konkurentnost; rast i zapošljavanje; globalizacija.
(Copenhagen Criteria; European Union; structural adjustments; national Competitiveness; growth and employment; globalization)
Sažetak
Godine 1993. današnja Europska unija bila je sastavljena od 12 članica (Belgija, Francuska, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Njemačka, Danska, Irska, Velika Britanija, Grčka, te Portugal i Španjolska). Službeni naziv bio je Europska zajednica. Do četvrtog proširenja došlo je 1995. kada su članicama EU postale Austrija, Finska i Švedska. Slijede dva proširanje tranzicijskog karatketa, i to (2004.) kada se EU pridružuju Poljska, Češka, Mađarksa, Slovenija, Slovačka, Litva, Latvija, Estonija, Cipar i Malta, te (2007.) kada u EU Rumunjska i Bugarska. Nove članice (od 2004. na ovamo) ispunile su političke, pravne i ekonomske kriterije koje je EU postavila kao obvezu i znak sposobnosti tih zemalja da se u ukupnosti mogu uklopiti u sustav jedinstvenog tržišta, konkurentskih pritisaka, te pravnog i političkog okvira kojeg je EU uspostavila. Republika Hrvatska, uslijed ratnih i poratnih okolnosti taj put prolazi s određenim vremenskim pomakom, te (paralelnim) rpocesom stvaranja svijesti na nacionalnoj razini o neophodnosti jačanja vlastite konkurentske pozicije u odnosu na okruženje, te istovremeno i stvaranja sustava koji korespondira s načelima naznačenim u Kopenhaškim kriterijima. Proces je zahtjevan i kompleksan i odvija se u uvjetima divergentnih stanja i raspoloženja unutar nacionalne države, a istovremeno, stalno je ubrzavan impulsima globalizacije. Kako u tom okviru pronaći najbolja rješenja i najbolje odgovore, tek je dijelom i mogućnost i odgovornost na strani ekonomske znanosti i teorije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija