Pregled bibliografske jedinice broj: 723417
Uloga Josipa Jurja Strossmayera na uspostavi konkordata s Crnom Gorom i bogoslužja na narodnom jeziku u barskoj nadbiskupiji
Uloga Josipa Jurja Strossmayera na uspostavi konkordata s Crnom Gorom i bogoslužja na narodnom jeziku u barskoj nadbiskupiji // Pravni vjesnik, 27 (2011), 2; 139-159 (recenziran, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 723417 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga Josipa Jurja Strossmayera na uspostavi
konkordata s Crnom Gorom i bogoslužja na
narodnom jeziku u barskoj nadbiskupiji
(The role of Josip Juraj Strossmayer in
establishing a concordat with Montenegro and
liturgy in the vernacular language in the Bar
Archdiocese)
Autori
Vrbošić, Josip ; Haman, Daniel
Izvornik
Pravni vjesnik (0352-5317) 27
(2011), 2;
139-159
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
Josip Juraj Strossmayer ; staroslavensko bogoslužje ; korespondencija ; diplomacija ; Crna Gora ; Katolička crkva ; Vatikan ; Austro-Ugarska ; Barska nadbiskupija ; knez Nikola I. Petrović Njegoš
(Josip Juraj Strossmayer ; old church slavonic liturgy ; correspondence ; diplomacy ; Montenegro ; Catholic Church ; Vatican ; Austria-Hungary ; Archdiocese of Bar ; duke Nikola I. Petrović Njegoš)
Sažetak
Rad se bavi idejama i diplomatskom aktivnošću biskupa Josipa Jurja Strossmayera u uspostavljanju odnosa s Crnom Gorom i njihovim knezo(vima) te potpisivanjem konkordata između Crne Gore i Svete Stolice koji je proizašao iz toga. Rad se također koncentrira na pozadinu pitanja bogoslužja toga vremena i Strossmayerove težnje k ujedinjenju Zapadne i Istočne Crkve kroz zajednički jezik bogoslužja. Kako Strossmayer nije imao uspjeha u uvođenju staroslavenskog jezika u Banskoj Hrvatskoj, zbog velikog otpora Beča i Pešte, a ne Vatikana, Strossmayer uviđa priliku svoje ideje obistiniti u kneževini Crnoj Gori, gdje nailazi na prijateljstvo njezinog kneza Nikole I. Petrovića Njegoša s kim uspostavlja prisan odnos i dolazi do konkretnih uspjeha, budući da Knez u tome vidi i svoje osobne, ali i političke interese. Zahvaljujući Strossmayeru i njegovu prijateljstvu s Knezom, uspostavljen je Konkordat, a godinu dana kasnije dolazi i do privilegije Barske nadbiskupije da drži bogoslužje na narodnom (staroslavenskom) jeziku u čemu je Strossmayer odigrao značajnu ulogu i time barem djelomično ostvario one težnje koje je pokušavao sprovesti u djelo tijekom dobrog dijela svog biskupskog života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Osijek
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline