Pregled bibliografske jedinice broj: 72283
Promjene strukture i mineralne gustoće kosti u osoba na nadomjesnoj terapiji suprafiziološkim dozama tiroksina
Promjene strukture i mineralne gustoće kosti u osoba na nadomjesnoj terapiji suprafiziološkim dozama tiroksina, 1997., magistarski rad, Prirodoslovno matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 72283 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Promjene strukture i mineralne gustoće kosti u osoba na nadomjesnoj terapiji suprafiziološkim dozama tiroksina
(Bone Mineral Density Changes in Thyroid Carcinoma Patients Treated With Supraphysiologic Doses of Thyroxine)
Autori
Šijanović, Siniša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
28.11
Godina
1997
Stranica
121
Mentor
Jo-Osvatić, Ana
Neposredni voditelj
Karner, Ivan
Ključne riječi
supresijesko liječenje tiroksinom; mjerenje gustoće kosti; osteopenija; karcinom štitnjače; prospektivna studija
(thyroxine suppressive therapy;bone densitometry;thyroid carcinoma; osteopenia; prospective study)
Sažetak
Cilj rada bio je istražiti da li je dugotrajno liječenje tiroksinom rizični čimbenik za osteoporozu. Ispitana je selekcionirana skupina premenopauzalnih ispitanica ( N=19 ) i muških ispitanika (N=9) oboljelih od diferenciranog karcinoma štitne žlijezde prosječne dobi 39,0 ą 8,0 godina i 41,8 ą 10,0 godina. Svim ispitanicima učinjena je totalna tireoidektomija i uvedena supresijska terapija tiroksinom. Trajanje supresijskog liječenja do početka ovog istraživanja u ispitanica iznosilo je 9,4 ą 6,4 godina i 8,1 ą 6,0 godina u muških ispitanika. Prosječna doza tiroksina iznosila je 2,5 ą 0,5 mg/kg tjelesne težine za ispitanice i 2,2 ą 0,6 mg/kg tjelesene težine za muške ispitanike. U svih ispitanika učinjeno je prospektivno mjerenje mineralne gustoće kosti metodom dvoenergestke apsorpciometrije X-zraka (DXA) na kralješnici i vratu femura i metodom jednofotonske apsorpciometrije (SPA) na donjoj trećini radijusa. Prije mjerenja mineralne gustoće kosti svim ispitanicima učinjena je laboratorijska obrada. Određeni su hormoni štitnjače T3, T4 i TSH te pokazatelji metabolizma kalcija u uzorku dvosatne i dvadesetčetirisatne mokraće ( Ca i P ) te serumski kalcij, fosfor i PTH. Zatim su određeni biokemijski biljezi koštane izgradnje (osteokalcin, alkalna fosfataza i PICP) i razgradnje (Ca/cr i ICTP). Statistički značajan gubitak koštanog tkiva nađen je samo na donjoj trećini radijusa u muških ispitanika (p<0,05). Na lumbalnom dijelu kralješnice i vratu femura nađen je, samo u dijelu ispitanika, blagi gubitak kosti, koji ni u jednog spola nije bio statistički značajan. Vrijednosti T3, T4 i TSH bile su podjednake onima u drugim studijama. Koncentracije serumskog kalcija u trećine ispitanica i nešto manjeg broja muških ispitanika kretale su se prema gornjoj granici referentnog raspona ili nešto preko te granice, što odgovara podacima objavljenim u literaturi. PTH u serumu većine ispitanika bio je ispod srednje vrijednosti za tu varijablu. Najbolji biokemijski pokazatelj koštane izgradnje bio je, osobito u ispitanica, osteokalcin jer je gotovo 50% ispitanica imalo vrijednosti iznad gornje granice referentnog raspona. Alkalna fosfataza i PICP bili su znatno manje specifični. U odnosu na omjer Ca/cr u mokraći ICTP je bio osjetljiviji biokemijski biljeg koštane razgradnje. U više od trećine ispitanica i nešto manjeg broja muških ispitanika vrijednosti su se kretale iznad gornje granice referentnog raspona. Ove dvije varijable pokazivale su slabu korelaciju s mineralnom gustoćom kosti mjerenih regija skeleta, uglavnom samo u muškaraca. Većina rezultata našeg istraživanja u skladu je s rezultatima malobrojnih objavljenih prospektivnih studija i dokaz je gubitka kosti i pojačane koštane izmjene kod supresijskog liječenja tiroksinom.
Potrebno je produžiti vrijeme praćenja ispitanika u prospektivnim istraživanjima kao i povećati broj ispitanika, kako bi se definirao relativni rizik supresijskog liječenja tiroksinom za osteoporozu. Već sada treba uključiti denzitometriju skeleta u dijagnostički i terapijski postupak, kako bi se na vrijeme otkrile osobe s najvećim rizikom za osteoporozu i poduzelo preventivno liječenje.
Izvorni jezik
Hrvatski