Pregled bibliografske jedinice broj: 722361
Produžena adolescencija: socijalni kontekst odrastanja, promjene u obiteljskim odnosima i posljedice za razvoj mladih
Produžena adolescencija: socijalni kontekst odrastanja, promjene u obiteljskim odnosima i posljedice za razvoj mladih // 10. međunarodni stručni skup: Knjižnica - središte znanja i zabave. Na mladima svijet ostaje.
Karlovac, Hrvatska, 2014. (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 722361 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Produžena adolescencija: socijalni kontekst odrastanja, promjene u obiteljskim odnosima i posljedice za razvoj mladih
(Extended adolescence: Social context of growing up, changes in family relationships and the implications for youth development)
Autori
Raboteg-Šarić, Zora
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Skup
10. međunarodni stručni skup: Knjižnica - središte znanja i zabave. Na mladima svijet ostaje.
Mjesto i datum
Karlovac, Hrvatska, 02.10.2014. - 03.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mladi; adolescencija; roditeljstvo; socijalni kontekst odrastanja
(youth; adolescence; parenthood; social context of growing up)
Sažetak
Demografske, ekonomske i tehnološke promjene u suvremenom društvu mijenjaju društveni kontekst odrastanja mladih i njihova iskustva u obitelji, društvu vršnjaka, obrazovnim institucijama i na tržištu rada te postavljaju nove izazove za prijelaz u odraslost. Pod utjecajem ovih promjena zapažaju se dva osnovna trenda u razvoju mladih: produženo razdoblje odrastanja i znatna raznolikost među mladima u načinima odrastanja i odabiru vlastitog životnog puta. Prijelaz u odraslost odvija se u sve nesigurnijim institucionalnim uvjetima, a na razlike u putovima odrastanja u većoj mjeri utječu socio-ekonomske nejednakosti nego slobodan izbor mladih. Većina roditelja smatra vrijeme kada dijete ulazi u adolescenciju najtežom fazom roditeljstva. Djeca i roditelji moraju uspostaviti novu ravnotežu u odnosima, tj. uskladiti adolescentsku potrebu za neovisnošću i roditeljsku potrebu za kontrolom i nadziranjem djece. Roditelji u produženoj adolescenciji sve više preuzimaju ulogu menadžera svoje djece koji nalaze informacije, šire socijalne kontakte, pomažu definirati izbore, savjetuju kako izbjeći neuspjeh i kako naći svoj put u nizu mogućih izbora. S druge strane, mnogi roditelji preuzimaju permisivni ili indiferentni stil roditeljstva, dopuštajući djeci da imaju neovisne živote u koje oni imaju malo uvida. Kvaliteta obiteljskih odnosa sve više je ugrožena promjenama koje su zahvatile suvremenu obitelj, posebice u obiteljima koje su izložene ekonomskom stresu i siromaštvu. Adolescenti imaju najbolje šanse za zdrav psihološki razvoj u obiteljima u kojima se potiče njihova neovisnost i individualnost i u kojima ujedno postoje bliski odnosi između članova obitelji. Stoga bi preventivne aktivnosti trebalo u većoj mjeri usmjeriti na rad s roditeljima čija su djeca na pragu adolescencije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941558-1527 - Odrednice roditeljstva, obiteljski odnosi i psihosocijalna dobrobit djece (Raboteg-Šarić, Zora, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Zora Raboteg-Šarić
(autor)