Pregled bibliografske jedinice broj: 722346
Grigor Vitez na LiDraNu
Grigor Vitez na LiDraNu // Veliki Vidar - stoljeće Grigora Viteza / Protrka Štimec, Marina ; Zalar, Diana ; Zima, Dubravka (ur.).
Zagreb: Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 289-300 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 722346 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Grigor Vitez na LiDraNu
(Grigor Vitez at LiDraNo)
Autori
Vigato, Teodora
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Veliki Vidar - stoljeće Grigora Viteza
/ Protrka Štimec, Marina ; Zalar, Diana ; Zima, Dubravka - Zagreb : Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013, 289-300
ISBN
978-953-7210-62-5
Skup
Veliki Vidar
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.11.2011. - 25.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Grigor Vitez ; LiDraNo ; Plava boja snijega ; skupni nastupi
(Grigor Vitez ; LiDraNo ; Plava boja snijega ; group performancese)
Sažetak
Autorica ovog rada je istraživala koliko su tekstovi Grigora Viteza prisutni na županijskim i državnim susretima LiDraNo. Iako podatci nisu sasvim dostupni, posebice oni koji se odnose na županijske susrete, uočava kako se najviše izvodi dramska igra Plava boja snijega i kratka priča Ogledalce, dok se Vitezove pjesme recitiraju rijetko. Dramsku igru Plava boja snijega promatra kao pogodan literarni predložak koji se lako može prilagođavati za lidranovska uprizorenja. Naime, lidranovske predstave imaju svoju poetiku, u njima može sudjelovati najviše deset učenika i moraju trajati desetak minuta. Dramska igra Plava boja snijega je rijetko predmet kritičkog istraživanja pa je autorica izdvojila Vitezove poetske posebnosti koje su iz poezije prešle u dramski oblik. Naznačila je neke od smjerova kojim je krenuo hrvatski dramski izraz namijenjen djeci nakon 1964. kada je prvi put praizvedena ova dramska igra. Istraživanje je također pokazalo da se skupne dramske igre najviše izvode prema tekstovima koje su napisali voditelji zajedno s učenicima. Autorica odabire nekoliko tekstova koji su se izvodili na županijskom susretu u Zadru 2010. i pokušava otkriti koliko su novonastali tekstovi na tragu Vitezovog pjesničkog stvaralaštva. Iako u izabranim tekstovima koje su napisali voditelji s učenicima dominira naglašeni didakticizam pažljivim čitanjem mogu se pronaći mnoge poetske posebnosti Vitezovog stvaralaštva kao što su humornost i ludizam.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija