Pregled bibliografske jedinice broj: 721954
Hortikulturna terapija kao komplementarno-suportivni pristup osobama s motoričkim poremećajima i kroničnim bolestima
Hortikulturna terapija kao komplementarno-suportivni pristup osobama s motoričkim poremećajima i kroničnim bolestima, 2013., diplomski rad, diplomski, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 721954 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hortikulturna terapija kao komplementarno-suportivni pristup osobama s motoričkim poremećajima i kroničnim bolestima
(Horticultural therapy as complementary-supportive approach to the persons with motoric disturbances and chronic diseases)
Autori
Staraj, Adriana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.09
Godina
2013
Stranica
44
Mentor
Miholić, Damir
Ključne riječi
hortikulturna terapija; motorički poremećaji; kronične bolesti; rehabilitacija
(Horticultural Therapy; motoric disorders; chronic illness; rehabilitation)
Sažetak
Hortikulturna terapija predstavlja novi komplementarno-suportivni pristup u liječenju i rehabilitaciji osoba s motoričkim poremećajima, psihičkim, emocionalnim i socijalnim poteškoćama te kroničnim bolestima. Djelovanje hortikulturne terapije direktno se stavlja u kontekst povezanosti čovjeka i prirode, a poseban se značaj stavlja na planiranje i prilagodbu prostora, individualnu adaptaciju alata, ostalih materijala i predmeta koji se koriste u programu hortikulturne terapije. Povijesni dio razvoja hortikulturne terapije ističe Benjamina Rusha, E.R. Johnstona i Alice Burlingame kao povijesne ličnosti koje su program hortikulturne terapije primijenile na različitim populacijama osoba s teškoćama. Zabilježili su pozitivno djelovanje programa hortikulturne terapije i time stvorili znanstvene temelje za zakonito priznavanje zanimanja hortikulturnog terapeuta. Ovaj diplomski rad predstavlja pregled dosadašnjih spoznaja o utjecaju programa hortikulturne terapije s naglaskom na osobe s cerebralnom paralizom, demencijama i Alzheimerovom bolesti te osobe oboljele od karcinoma. U radu se definira pojam i programi hortikulturne terapije. Osvrtom na populaciju osoba s cerebralnom paralizom, demencijama i Alzheimerovom bolesti te osoba oboljelih od karcinoma prikazuju se specifičnosti planiranja, definiranja ciljeva i provedbe hortikulturnih aktivnosti. Također su opisana brojna istraživanja koja potvrđuju jedinstvenost rada hortikulturne terapije i njenog pozitivnog učinka. Iako je kao komplementarno-suportivni pristup priznata u svijetu, u Republici Hrvatskoj zakonski ne postoji. Ovaj diplomski rad mogao bi potaknuti daljnja istraživanja programa hortikulturne terapije na prostoru Republike Hrvatske i time doprinijeti u priznavanju hortikulturne terapije kao novog komplementarno- suportivnog pristupa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Damir Miholić
(mentor)