Pregled bibliografske jedinice broj: 721861
Stečajne i parnične implikacije financijskog skandala Madoff na primjeru MAXAM fonda i Thema SICAV fonda
Stečajne i parnične implikacije financijskog skandala Madoff na primjeru MAXAM fonda i Thema SICAV fonda // Europsko građansko procesno pravo – izabrane teme / Garašić, Jasnica (ur.).
Zagreb: Narodne novine, 2013. str. 251-278
CROSBI ID: 721861 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stečajne i parnične implikacije financijskog skandala Madoff na primjeru MAXAM fonda i Thema SICAV fonda
(Bankruptcy and litigation implications of Madoff financial scandal - MAXAM fund and Thema SICAV fund)
Autori
Čulinović - Herc, Edita ; Grković, Nikolina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Europsko građansko procesno pravo – izabrane teme
Urednik/ci
Garašić, Jasnica
Izdavač
Narodne novine
Grad
Zagreb
Godina
2013
Raspon stranica
251-278
ISBN
978-953-234-193-5
Ključne riječi
Madoff, UCITS fondovi, odgovornost depozitara, zaštita ulagatelja, naknada štete, MAXAM fond, Thema SICAV fond
(Madoff, UCITS funds, depositary liability, investor protection, indemnity, MAXAM fund, Thema SICAV fund)
Sažetak
Financijski skandal Madoff s EU UCITS fondovima uzrokovao je lavinu parnica kako pred sudovima država članica EU tako i pred sudovima SAD-a uključujući i stečajni postupak nad imovinom njegovog društva BLMIS i postupke koji su bili povezani sa stečajnim postupkom. U Madoffovoj Ponzijevoj shemi društva za upravljanje investicijskim fondovima iz država članica EU bila su paravanom za Madoffovove prijevarne aktivnosti u sprezi s depozitarima tih istih fondova. Oni su delegirali su svoje ključne funkcije Madoffovom investicijskom (brokerskom) društvu BLMIS, što je omogućilo prijenos koristi na to društvo. To je bilo protivno propisima prava EU i nacionalnim propisima država članica. Kako su udjeli UCITS fondova financijski instrument koji se nudi javnom ponudom, u njih su ulagali brojni mali ulagatelji. Zahvaljujući konceptu EU putovnice UCITS fondovi se mogu nuditi unutar država članica EU. U radu se obrađuju procesnopravni problemi koji su se povodom sporova u svezi s „Madoffovim“ UCITS fondovima pojavili s jedne strane, pred stečajnim i koneksnim postupcima pred pravosuđem SAD-a kao i u parničnim sudovima zemalja članica EU. Val parničenja pred sudovima zemalja članica EU se u radu nastoji dovesti u vezu s neuspješnim pokušajem nezadovoljnih ulagatelja da utuže depozitare UCITS fondova pred sudovima SAD-a, nakon što nisu uspjeli ostvariti svoja potraživanja u SIPA shemi za zaštitu ulagatelja. U radu se obrađuju konkretni predmeti koji su u tijeku ili već presuđeni predmeti pred nacionalnim jurisdikcijama država članica EU, gdje je kao glavni problem izbio problem ustanovljavanja nadležnosti nacionalnog suda temeljem čl. 5. st. 3. Briselske Uredbe, ali i čl. 28. Briselske Uredbe koji uređuje postupanje nacionalnih sudova kada pred više istih teku parnice u koneksnim (povezanim) predmetima. U kontekstu stečajnog postupka pokrenutog pred pravosuđem SAD-a ukazuje se na tendenciju nametanja ekstrateritorijalne primjene odredbi stečajnog prava SAD-a. U stečajnoj sudskoj praksi SAD-a uzima se primjer koneksnih postupaka pobijanja radnji stečajnog dužnika koji su se vodili radi pobijanja isplata učinjenih u korist MAXAM fonda, dok se pri analizi parnica koje su se vodile pred EU pravosuđem analiziraju rješidbe vezane uz Thema SICAV fond.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
115-1151212-2498 - Zaštita korisnika na hrvatskom i europskom tržištu financijskih usluga (Čulinović-Herc, Edita, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Rijeka