Pregled bibliografske jedinice broj: 721762
Inovativnost i struktura radne snage u Hrvatskoj - sektorskih pristup
Inovativnost i struktura radne snage u Hrvatskoj - sektorskih pristup // Konkurentnost, ekonomski rast i blagostanje / Cini, Vladimir ; Borozan, Đula ; Ferenčak, Ivan (ur.).
Osijek: Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2014. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 721762 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Inovativnost i struktura radne snage u Hrvatskoj - sektorskih pristup
(Innovativeness and workforce structure in Croatia - sector approach)
Autori
Božić, Ljiljana ; Botrić Valerija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Konkurentnost, ekonomski rast i blagostanje
/ Cini, Vladimir ; Borozan, Đula ; Ferenčak, Ivan - Osijek : Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2014
ISBN
978-953-128-2
Skup
Peta interfakultetska znanstvena konferencija "Konkurentnost, ekonomski rast i blagostanje"
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 10.10.2014. - 11.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
inovativnost; plaće; zaposlenost; dobno-obrazovna struktura zaposlenih
(innovation; wages; employment; age and educational structure of employees)
Sažetak
Pokretanje i provođenje inovacijskih aktivnosti u poduzeću u velikoj je mjeri ovisno o karakteristikama radne snage. Zaposlenici odgovarajuće razine obrazovanja koji posjeduju potrebne kompetencije nužni su za razvoj inovacija unutar poduzeća. Imajući na umu te odnose na razini poduzeća, cilj nam je istražiti veze inovativnosti i strukture radne snage na razini sektora. U radu se želi ispitati postojanje veza između ulaganja u istraživanje i razvoj, inovacijskog outputa i pokazatelja zaposlenosti u hrvatskim poduzećima na razini sektora. Koristeći podatke Državnog zavoda za statistiku, ponajprije istraživanja Community Innovation Survey 2010 (CIS 2010) i Anketa o radnoj snazi (ARS), te njihovom analizom na razini dvije znamenke NKD-a, nastojimo odgovoriti na nekoliko pitanja koja su važna za poticanje konkurentnost hrvatskog gospodarstva. Konkretno, istražuje se imaju li sektori koji prednjače u uvođenju inovacija u Hrvatskoj natprosječno obrazovanu radnu snagu i zapošljavaju li ti sektori mlađu ili stariju radnu snagu. Nadalje, cilj je istražiti postoji li veza između ulaganja u istraživanje i razvoj u pojedinom sektoru i obrazovne strukture zaposlenih te veza između dobne strukture zaposlenih i vrste inovacija. Analiza će odgovoriti i na pitanje koriste li sektori s natprosječno obrazovanom radnom snagom u većoj mjeri metode za poticanje kreativnosti unutar poduzeća. Uz navedeno istražuje se i kakva je distribucija plaća prema obrazovnoj i dobnoj strukturi u sektorima s većim inovacijskim outputom. Iako se o prethodno navedenim pitanjima često raspravljalo u kontekstu stvaranja preduvjeta za poboljšanje konkurentske pozicije hrvatskog gospodarstva, u Hrvatskoj su relativno rijetke analize na razini sektora. Razdoblje analize obuhvaća tri godine (2008. – 2010.). Iako se radi o razdoblje krize u Hrvatskoj, rezultati će poslužiti kao dobra referenta točka za buduća komparativna istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski institut, Zagreb