Pregled bibliografske jedinice broj: 721632
Međuvjerski odnosi u kanonskim vizitacijama Pečuške biskupije za Slavoniju, Srijem i južnu Baranju u 18. stoljeću
Međuvjerski odnosi u kanonskim vizitacijama Pečuške biskupije za Slavoniju, Srijem i južnu Baranju u 18. stoljeću // Zbornik radova s XI. međunarodnog kroatističkog skupa / Blažetin, Stjepan (ur.).
Pečuh: Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj, 2013. str. 503-521 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 721632 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Međuvjerski odnosi u kanonskim vizitacijama Pečuške biskupije za Slavoniju, Srijem i južnu Baranju u 18. stoljeću
(Interconfessional Relations in the Canonical Visitations of Pécs Diocese for Slavonia, Baranja and Eastern Srijem in the 18th Century)
Autori
Božić Bogović, Dubravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik radova s XI. međunarodnog kroatističkog skupa
/ Blažetin, Stjepan - Pečuh : Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj, 2013, 503-521
ISBN
978-963-88818-9-2
Skup
XI. međunarodni kroatistički znanstveni skup
Mjesto i datum
Pečuh, Mađarska, 12.10.2012. - 13.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
18. stoljeće; međuvjerski odnosi; zapadni Srijem; južna Baranja; valpovačko-miholjačko područje; katolici; pravoslavni; kalvini
(18th century; interconfessional relations; Western Srijem; Southern Baranja; Valpovo-Miholjac area; Catholics; Orthodox; Calvinists)
Sažetak
SAŽETAK Kanonske vizitacije jedan su od najvrjednijih povijesnih izvora za proučavanje vjerske i crkvene povijesti Katoličke crkve budući da su vizitatori ili njihovi opunomoćenici prilikom pastirskih pohoda prikupljali podatke o najrazličitijim vidovima vjerskoga života. Mada se većina u vizitacijama zabilježenih podataka odnosi na Katoličku crkvu, njene službenike i vjernike, u njima se mogu naći i podaci o pripadnicima drugih vjeroispovijesti. Vizitatore su zanimali broj i konfesionalna pripadnost nekatoličkog stanovništva, njihovo ponašanje i moral, odnos prema mjesnoj katoličkoj crkvi i njenim pripadnicima, sklapanje brakova među pripadnicima različitih vjeroispovijesti, konfesionalni prijelazi i slično. Analizom ovih podataka utvrdit će se obilježa međuvjerskih odnosa na područjima istočne Hrvatske koja su u 18. stoljeću pripadala Pečuškoj biskupiji, a to su područje uz Dravu kod Valpova i Miholjca, zapadni Srijem i južna Baranja. Spomenuta je područja obilježavala manje ili više izražena vjerska nehomogenost. Ona je najizraženija u južnoj Baranji gdje su uz većinsko katoličko stanovništvo, u većem broju živjeli pravoslavni i kalvini te poneki luteran i Židov. U zapadnom je Srijemu uz katoličku većinu živjelo i brojno pravoslavno stanovništvo, a u manjem broju i pripadnici drugih vjeroispovijesti, odnosno kalvini, luterani i Židovi, dok je vjerski najhomogenije s apsolutnom katoličkom većinom bilo valpovačko-miholjačko područje. Kanonske vizitacije pretežno pružaju sliku mirnoga suživota pripadnika različitih vjerskih zajednica s tek ponekim manjim izgredom ili zabilježenom pritužbom. Premda su vjernici različitih konfesija nesumnjivo bili upućeni jedni na druge te održavali raznovrsne kontakte, iz zapisa pastirskih pohoda može se zaključiti da su rijetko uspostavljali bliže veze.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest