Pregled bibliografske jedinice broj: 721329
Državne naknade žrtvama kaznenih djela u Republici Hrvatskoj
Državne naknade žrtvama kaznenih djela u Republici Hrvatskoj // Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 34 (2013), 1; 333-357 (recenziran, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 721329 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Državne naknade žrtvama kaznenih djela u Republici Hrvatskoj
(State Compensations for Victims of Crime in the Republic of Croatia)
Autori
Bukovac Puvača, Maja
Izvornik
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci (1330-349X) 34
(2013), 1;
333-357
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
novčana naknada ; žrtva kaznenog djela ; troškovi liječenja ; izgubljena zarada ; gubitak uzdržavanja ; Direktiva 2004/80/EZ ; Europska konvencija o naknadi štete žrtvama kaznenih djela nasilja
(compensation ; victims of crime ; medical expenses ; lost earning ; loss of maintenance ; Directive 2004/80/EC ; European Convention on the Compensation of Violent Crimes)
Sažetak
U radu se obrađuje pitanje državnih naknada koje će žrtvama određenih kaznenih djela isplaćivati Republika Hrvatska. Danom prijama Republike Hrvatske u Europsku uniju na snagu će stupiti Zakon o novčanoj naknadi žrtvama kaznenih djela, kojim je propisano pravo na novčanu naknadu žrtvama kaznenih djela nasilja počinjenih s namjerom, pretpostavke i postupak za ostvarivanje toga prava, tijela koja donose odluke i sudjeluju u postupku odlučivanja o tom pravu, te tijela i postupak koji se primjenjuje u prekograničnim slučajevima. Država će neposrednim žrtvama isplaćivati naknade za troškove liječenja i izgubljenu zaradu, posrednim žrtvama naknadu za gubitak uzdržavanja, a osobi koja je taj trošak imala i naknadu za trošak pogreba neposredne žrtve. Za sve su te iznose propisana moguća umanjenja po različitim osnovama (ponašanja same žrtve prije, tijekom i nakon što je postala žrtva, uračunavanje drugih naknada), kao i maksimalni iznosi u kojima se isplaćuju. O naknadi će u upravnom postupku odlučivati posebno tijelo, Odbor za novčanu naknadu žrtvama kaznenih djela. Posebno je propisan postupak u prekograničnim slučajevima. Ovim je zakonom Republika Hrvatska ispunila obveze iz Direktive 2004/80/EZ i obveze iz Europske konvencije o naknadi štete žrtvama kaznenih djela nasilja. U radu se detaljnije analiziraju odredbe koje definiraju ovlaštenike prava na naknadu i pretpostavke njegova stjecanja. Izražava se sumnja u to da bi naš sustav naknada mogao doprinijeti cilju koji je europski zakonodavac imao pri donošenju Direktive 2004/80/EZ, ne toliko zbog vlastitih slabosti (koje će se pokazati tek nakon početka njegove primjene), već zbog slabosti samog sustava naknađivanja na području Europske unije, postavljenog tako da ovisi o nacionalnim sustavima država članica. Upozorava se i na moguće posljedice isključivanja od prava na naknadu prema ovom Zakonu žrtava kaznenih djela koje imaju pravo na naknadu prema Zakonu o odgovornosti za štetu nastalu uslijed terorističkih akata i javnih demonstracija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- LLBA: Linguistics and Language Behavior Abstracts
- Sociological Abstracts
- Worldwide Political Science Abstracts
- Political Science Complete (EBSCO)
- DOAJ