Pregled bibliografske jedinice broj: 719058
Ozljede protupješačkim minama pripadnika HV na istočnoslavonskom bojištu tijekom Domovinskog i oslobodilačkog rata u Hrvatskoj 1991./92.
Ozljede protupješačkim minama pripadnika HV na istočnoslavonskom bojištu tijekom Domovinskog i oslobodilačkog rata u Hrvatskoj 1991./92. // Hrvatski vojnik, 1 (1999), 47; 36-38 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 719058 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ozljede protupješačkim minama pripadnika HV na istočnoslavonskom bojištu tijekom Domovinskog i oslobodilačkog rata u Hrvatskoj 1991./92.
(Injuries landmines HV on the Eastern battlefield during the Civil War and Liberation in Croatia in 1991 / 92nd)
Autori
Butković Soldo, Silva ; Puntarić, Dinko ; Petrovicki, Željko ; Prgomet, Drago
Izvornik
Hrvatski vojnik (1330-500X) 1
(1999), 47;
36-38
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
rat; ozljede; protupješačke mine; AIS; Hrvatska
(war; injuries; landmines; AIS; Croatia)
Sažetak
Analizirana je skupina Hrvatskih ratnih vojnih invalida stradalih od protupješačkih mina, na istočnoslavonskom bojištu, u arzdoblju od 1. lipnja 1991. do 1. rujna 1992. Crta bojišnice, kasnije crta razdvajanja između postrojbi Hrvatske vojske i srpskih paravojih postrojbi, uglavnom je bila na ravnićarskom, djelomice močvarnom i pošumljenom terenu, vrlo povoljnom za masovnu uporabu protupješačkih mina, posebno ˝mina iznenađenja˝. Ukupno je 57 vojnika stradalo od protupješačkih mina, od nagazni 27 (47.4%), a od poteznih 30 (52.6%). Težina ozljeđivanja analizirana je prema AIS skali. U skupini ozljeđenih nagaznim minama on je 4, 0 + 0, 7, a prisutne su ozljede donjih ekstremiteta (uglavnom stopala), u rasponu od mutilirajućih promjena do amputacije stopala i dijela potkoljenice. Težina ozljeda, prema AIS skali, u skupini ozljeđenih poteznim minama, iznosi 3, 0 + 0, 9 što ukazuje da su ozljede u prosjeku lakše, ali su zato raznovrsnije, s obzirom na mehanizam i lokaciju ozljeda. Tiekom rata u Hrvatskoj, osobito na istočnoslavonskom bojištu, protupješačke mine, s obje strane, uglavnom su postavljene neplanski bez zapisa minskih polja. Nepoštivanje pravila kod postavljanja mina onemogućilo je uspješnu zaštitu, i rezultiralo je relativno velikim sudjelovanjem ozljeđenih, a isti su problemi nazočni i kod njihovog uklanjanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Osijek