Pregled bibliografske jedinice broj: 718318
Toplinska svojstva ambalažnih filmova s bionanokompleksom kazeina
Toplinska svojstva ambalažnih filmova s bionanokompleksom kazeina, 2014., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 718318 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Toplinska svojstva ambalažnih filmova s bionanokompleksom kazeina
(Thermal properties of films for packaging with casein bionanocomplex)
Autori
Mihić, Leon
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
24.09
Godina
2014
Stranica
60
Mentor
Jelenčić, Jasenka
Neposredni voditelj
Katančić, Zvonimir
Ključne riječi
bionanokompleks; kazein; nanočestice; toplinska svojstva
(bionanocomplex; casein; nanoparticles; thermal properties)
Sažetak
Kako bi se dobio uvid u toplinska svojstva dvoslojnih ambalažnih polimernih filmova polietilena (PE) i polikaprolaktona (PCL) pripremljeni su filmovi s dodatkom nanočestica cinkovog oksida (ZnO) i magnetita (Fe3O4). U otopinu polikaprolaktona su nanočestice dispergirane direktno ili putem prethodno sintetiziranog bionanokompleksa koji je dobiven ugradnjom nanočestica u molekule biopolimera kazeina. Otopina polikaprolaktona s nanočesticama je potom izlijevana na polietilenski film te je nakon otparavanja otapala dobiven dvoslojni film. Struktura i toplinska svojstva uzoraka su ispitana FTIR spektroskopijom, termogravimetrijskom analizom (TGA) i diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom (DSC). Rezultati FTIR analize pokazuju da je uspješno dobiven bionanokompleks kazeina sa cinkovim oksidom, dok bionanokompleks sa magnetitom nije bilo moguće dokazati zbog nedostatka karakterističnih vibracijskih vrpci unutar mjernog područja. Rezultati termogravimetrijske analize u dušiku i zraku su pokazali vrlo slično ponašanje svih uzoraka tako da se ne može jednoznačno zaključiti koje nanočestice i koji oblik pripreme filmova pokazuje bolja svojstva. Rezultati diferencijalne pretražne kalorimetrije su pokazali da dolazi do nastanka novih kristalnih frakcija uslijed dodatka nanočestica, te da ZnO utječe na smanjenje udjela kristalne faze u polimeru.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-0821504-1976 - Istraživanje, razvoj i ocjena polimernih kompozita za primjenu u građevinarstvu (Hrnjak-Murgić, Zlata, MZOS ) ( CroRIS)
125-1252971-3033 - Razvoj inovativnih višefunkcionalnih polimernih mješavina (Jelenčić, Jasenka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb