Pregled bibliografske jedinice broj: 718208
Uloga insule i bazalnih ganglija u prepoznavanju emocionalnih izraza lica i izvršnim funkcijama
Uloga insule i bazalnih ganglija u prepoznavanju emocionalnih izraza lica i izvršnim funkcijama // 3. Riječki dani eksperimentalne psihologije - Sažeci priopćenja / Bajšanski, Igor ; Žauhar, Valnea ; Domijan, Dražen (ur.).
Rijeka: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 2014. str. 40-40 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 718208 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga insule i bazalnih ganglija u prepoznavanju emocionalnih izraza lica i izvršnim funkcijama
(The role of insula and basal ganglia in recognition of emotional facial expressions and executive functions)
Autori
Švegar, Domagoj ; Antulov, Ronald ; Tkalčić, Mladenka ; Antončić, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
3. Riječki dani eksperimentalne psihologije - Sažeci priopćenja
/ Bajšanski, Igor ; Žauhar, Valnea ; Domijan, Dražen - Rijeka : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 2014, 40-40
ISBN
978-953-7975-09-8
Skup
3. Riječki dani eksperimentalne psihologije
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 25.09.2014. - 26.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
insula ; bazalni gangliji ; emocionalni izrazi lica ; izvršne funkcije
(insula ; basal ganglia ; emotional facial expressions ; executive functions)
Sažetak
Prezentirat ćemo slučaj 21-godišnjeg desnorukog muškarca koji je prije dvije godine pretrpio ishemijski moždani udar lijeve hemisfere velikog mozga pri čemu je nastala ozljeda istostranih bazalnih ganglija, uključujući glavu kaudatne jezgre, putamen, dio globus pallidusa i klaustrum, te insule. Prvi je cilj bio ispitati njegovu sposobnost prepoznavanja emocionalnih izraza lica, posebno emocije gađenja. Kako u literaturi još uvijek ne postoji konsenzus o posebnoj ulozi insule u prepoznavanju emocije gađenja, ovim smo radom htjeli provjeriti tu hipotezu. Drugi je cilj bio testirati pretpostavku o uključenosti zahvaćenih dijelova mozga u izvršne funkcije. Naime, istraživanja su pokazala da se poremećaji u izvršnim funkcijama mogu javiti i nakon oštećenja bazalnih ganglija te da su oni rezultat promjena u povezanosti između bazalnih ganglija i frontalnih područja kore mozga. Ovo je ispitivanje pokazalo da je pacijentova sposobnost prepoznavanja emocija, pa tako i emocije gađenja, sačuvana. Ovaj je nalaz u skladu s dijelom istraživanja koja upućuju na jasnu lateralizaciju u prepoznavanju emocije gađenja, odnosno o posebnoj ulozi desne insule. U skladu s drugom pretpostavkom, pacijent je manifestirao teškoće u izvršavanju određenih zadataka namijenjenih mjerenju izvršnih funkcija (poput pronalaženja pravila, promjene seta, samoaktivacije kognitivnih strategija i kognitivne kontrole). Kako oštećene izvršne funkcije mogu voditi do vrlo ozbiljnih problema u svakodnevnom funkcioniranju, izuzetno je važno odrediti potencijalno oštećenje tih funkcija i u osoba s ozljedama bazalnih ganglija (a ne isključivo frontalnih režnjeva).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Psihologija
Napomena
Istraživanje je provedeno u sklopu projekta "Ličnost, emocije i socijalni procesi kao odrednice zdravstvenih ishoda", kojeg financira Sveučilište u Rijeci.
POVEZANOST RADA
Projekti:
13.04.1.2.01
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka,
Klinički bolnički centar Rijeka
Profili:
Mladenka Tkalčić
(autor)
Ronald Antulov
(autor)
Domagoj Švegar
(autor)
Igor Antončić
(autor)