Pregled bibliografske jedinice broj: 718108
Određivanje utjecaja meteoroloških uvjeta na kvalitetu zraka u Zagrebu primjenom statističkog modela
Određivanje utjecaja meteoroloških uvjeta na kvalitetu zraka u Zagrebu primjenom statističkog modela, 2014., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 718108 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje utjecaja meteoroloških uvjeta na kvalitetu zraka u Zagrebu primjenom statističkog modela
(Quantifying the influence of local meteorological conditions on air quality in Zagreb using generalized additive models)
Autori
Belušić, Andreina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
19.09
Godina
2014
Stranica
63
Mentor
Herceg Bulić, Ivana
Ključne riječi
atmosferski granični sloj; generalizirani aditivni modeli; kvaliteta zraka
(atmospheric boundary layer; generalized additive models; urban air quality)
Sažetak
Utjecaj meteoroloških parametara na kvalitetu zraka, posebice na koncentraciju plinova i čestica aerosola, znanstveno je područje za koje je u zadnjem desetljeću interes u Hrvatskoj značajno porastao. U ovom radu predstavljen je jedan od mogućih načina određivanja utjecaja meteoroloških uvjeta na razinu koncentracije ugljikovog monoksida (CO), sumporovog dioksida (SO2), dušikovog dioksida (NO2) te lebdećih čestica (PM10). Navedeni spojevi predstavljaju potencijalnu opasnost za ljudsko zdravlje te imaju značajan utjecaj na kvalitetu zraka. Povećanje koncentracije polutanata u urbanom okruženju nije samo rezultat iznenadne emisije, već je posljedica meteoroloških uvjeta koji ili sprječavaju disperziju u atmosferi ili rezultiraju nagomilavanjem polutanata na određenom području. Analiza je provedena na satnim podacima za područje Zagreba za razdoblje 2006-2012. Cilj rada je prikazati model u kojem je logaritam satne koncentracije polutanata za tri lokacije u Zagrebu modeliran pomoću sume nelinearnih funkcija raznih meteoroloških i vremenskih varijabli. Vremenske varijable su uključene kako bi se uvažio utjecaj emisije polutanata iz prometa i industrije. Statističko modeliranje pomoću generaliziranih aditivnih modela (GAM-a) vrlo dobro kvalitativno opisuje vezu između polutanata u zraku i meteoroloških varijabli. Korišteni model aditivan je na skali prirodnog logaritma, što rezultira produktima na originalnoj skali. Prikazane su i relativna važnost pojedine varijable modela te procjena uspješnosti modela. Dobiveni rezultati pokazuju da su najvažnije varijable, kojima se opisuje koncentracija polutanata, one koje označavaju emisiju. Ukupan utjecaj meteoroloških varijabli objašnjava 45% varijance modela za CO, 14% za SO2 , 25% za NO2 i 24% za PM10. Zaključeno je da su lokalni meteorološki uvjeti važan faktor za kvalitetu zraka u Zagrebu. Stabilni atmosferski uvjeti, u urbanom okruženju, pogoduju višim koncentracijama polutanata, a time predstavljaju veću opasnost za ljudsko zdravlje. U jako nestabilnim uvjetima dominiraju uzgonski procesi koji pročišćavaju prizemni sloj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb