Pregled bibliografske jedinice broj: 717887
Primjena plazme u svrhu postizanja antibakterijskih svojstava celuloznih materijala
Primjena plazme u svrhu postizanja antibakterijskih svojstava celuloznih materijala, 2014., diplomski rad, diplomski, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 717887 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena plazme u svrhu postizanja antibakterijskih svojstava celuloznih materijala
(Application of plasma for achievement of antibacterial properties of cellulose materials)
Autori
Peran, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
29.09
Godina
2014
Stranica
83
Mentor
Ercegović Ražić, Sanja
Ključne riječi
obrada plazmom; modifikacija površine; PE-CVD postupak; antimikrobna učinkovitost
(plasma treatment; surface modification; PE-CVD process; antimicrobial efficiency)
Sažetak
Istraživanja vezana uz primjenu plazme posebno su aktualna u razvoju ekološki i ekonomski prihvatljivih postupaka predobrade i oplemenjivanja tekstilnih materijala sa svrhom dobivanja proizvoda dodane vrijednosti i novih funkcionalnih svojstava. Tekstilni materijali izloženi djelovanju plazme prolaze kemijske i fizikalne transformacije u površinskom sloju, a dobivena krajnja svojstva uključuju povećanje hidrofilnosti i adhezijskih svojstava, poboljšana bojadisarska svojstva, promjenu elektrostatičkih svojstava, povećanje dimenzijske stabilnosti itd. Posebno je značajna primjena plazme u modifikaciji svojstava materijala nanošenjem organskih i/ili anorganskih čestica na njihovu površinu sa svrhom postizanja novih funkcionalnih svojstava poput otpornosti na gorenje, gužvanje i prljanje, vodoodbojnosti i u novije vrijeme antimikrobne učinkovitosti. U ovom radu istražena je mogućnost primjene niskotlačne plazme u svrhu modifikacije svojstava i funkcionalizacije površine tkanine od liocelnih vlakana nanošenjem čestica srebra. Prvi dio istraživanja odnosi se na utvrđivanje utjecaja postupka aktivacije površine kisikovom plazmom na temelju čega su ustanovljeni optimalni procesni parametri obrade. Drugi dio istraživanja uključuje nanašanje srebrovog nitrata (AgNO3) u kombinaciji sa heksametildisiloksanom (C6H18OSi) primjenom postupka plazmom pospješene depozicije (PE-CVD) s ciljem funkcionalizacije površine i postizanja antibakterijske učinkovitosti. Promjene mehaničkih svojstava i hidrofilnosti materijala utvrđene su primjenom pouzdanih i standardiziranih metoda (metodom trake i vertikalnim testom). Promjene morfoloških karakteristika utvrđene su SEM mikroskopijom, a promjene u kemizmu primjenom FTIR-ATR analize. Antimikrobna učinkovitost srebrovog nitrata ispitana je metodom mikrodilucije u bujonu, a antibakterijska učinkovitost obrađenih tkanina od liocelnih vlakana ispitana je kvantitativnom mikrobiološkom metodom - time kill assay. Obradom, analizom i vrednovanjem dobivenih rezultata primjenom matematičko-statističkih metoda utvrđeno je da je primijenjenim postupcima postignuta antibakterijska učinkovitost liocelnih tkanina na bakterijske vrste Escherichia coli i Staphylococcus aureus. Najbolji rezultati postignuti su primjenom heksametildisiloksana u predobradi materijala klasičnim PE-CVD postupkom nakon kojega je uslijedilo nanašanje čestica srebra iz 0, 1 M otopine AgNO3 primjenom plazme uz postupak fiksiranja plazmom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Napomena
Rad je financiran sredstvima dodijeljene Potpore istraživanju (šifra: 5.12.1.4.KFPI 1) dobivene od Sveučilišta u Zagrebu pod nazivom Razvoj visokovrijednih biokompozita s ojačalom od celuloznih vlakana iz domaćih izvora, voditeljice izv.prof.dr.sc. A. Tomljenović ; te sredstvima hrvatsko-slovenskog bilateralnog projekta pod nazivom Razvoj zaštitnog i medicinskog tekstila modifikacijama plazmom i nanočesticama, voditeljica doc. dr. sc. S. Ercegović Ražić i doc. dr. sc. M. Gorjanc.