Pregled bibliografske jedinice broj: 716150
Rješavanje anagrama u zadacima različite dužine i uređenosti
Rješavanje anagrama u zadacima različite dužine i uređenosti // 3. Riječki dani eksperimentalne psihologije - Sažeci priopćenja / Bajšanski, Igor ; Žauhar, Valnea ; Domijan, Dražen (ur.).
Rijeka: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 2014. str. 33-33 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 716150 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rješavanje anagrama u zadacima različite dužine i uređenosti
(Anagram problem solving: the effect of anagram length and arrangement)
Autori
Ostojić, Ana ; Valerjev, Pavle
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
3. Riječki dani eksperimentalne psihologije - Sažeci priopćenja
/ Bajšanski, Igor ; Žauhar, Valnea ; Domijan, Dražen - Rijeka : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 2014, 33-33
ISBN
978-953-7975-09-8
Skup
3. Riječki dani eksperimentalne psihologije REPSI
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 25.09.2014. - 26.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rješavanje anagrama; čitanje; dužina anagrama; uređenost anagrama
(anagram problem solving; reading; anagram length; anagram arrangement)
Sažetak
Anagram je vrsta zagonetke, sastavljene od niza slova, pri čemu je zadatak pronaći odgovarajuću riječ koristeći se pritom slovima u tom nizu. Pri rješavanju anagramskih zadataka uključeni su procesi vezani uz proces čitanja. Rješavanje anagrama se odvija u dva stadija procesa, koji uključuju dekodiranje slova, oslanjajući se na radnu memoriju i uspoređivanje vizualnih obrazaca sadržaja koji se čita i prototipskih prezentacija pohranjenih u dugoročnoj semantičkoj memoriji. Efekt manipulacije strukturalnih značajki niza slova se ubraja u proces preuređivanja. Pri tom procesu mnogi čimbenici mogu utjecati na uspješnost rješavanja anagrama. Cilj ovog istraživanja bio je ispitati utjecaj dužine i uređenosti anagrama na uspješnost rješavanja anagrama. Proveden je 2x2 faktorski eksperiment u kojem se manipulirala dužina anagrama (riječi od 5 slova i 2 sloga, te riječi od 7 slova i 3 sloga) i uređenost anagrama (anagrami uređeni slučajnim redoslijedom slova u riječi i anagrami uređeni rasporedom slogova u riječi). Anagrami su sastavljeni pomoću programa na internetskoj stranici od općih imenica u nominativu jednine, jednake relativne čestine. Uspješnost rješavanja anagrama očitovala se kroz vrijeme odgovora i broj netočno riješenih anagrama. Istraživanje je provedeno na 30 studenata psihologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Svi ispitanici su prošli kroz sve 4 situacije, koje su bile rotirane slučajnim redoslijedom. Utvrđena je razlika u dužini anagrama u situaciji rješavanja anagrama uređenih slučajnim redoslijedom slova i razlika u uređenosti anagrama u situaciji rješavanja anagrama dužine od 7 slova. Također, utvrđena je razlika u broju netočno riješenih anagrama. Najviše netočno riješenih anagrama bilo je u situaciji rješavanja anagrama dužine od 7 slova, raspoređenih slučajnim redoslijedom slova u riječi. Zaključno, ovim ispitivanjem potvrđeno je da dužina i uređenost imaju utjecaja na uspješnost rješavanja anagrama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija