Pregled bibliografske jedinice broj: 715558
USPOREDBA FIZIKALNO-KEMIJSKIH I PRIMJENSKIH SVOJSTAVA MOTORNOG BENZINA I NJEGOVIH MJEŠAVINA S BIO-BUTILNIM ALKOHOLIMA
USPOREDBA FIZIKALNO-KEMIJSKIH I PRIMJENSKIH SVOJSTAVA MOTORNOG BENZINA I NJEGOVIH MJEŠAVINA S BIO-BUTILNIM ALKOHOLIMA // 15th Ružička days, "Today science-tommorow industry", Book of abstracts / Šubarić, Drago (ur.).
Osijek: Grafika Osijek, 2014. (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 715558 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
USPOREDBA FIZIKALNO-KEMIJSKIH I PRIMJENSKIH SVOJSTAVA MOTORNOG BENZINA I NJEGOVIH MJEŠAVINA S BIO-BUTILNIM ALKOHOLIMA
(COMPARISON STUDY OF PHYSICO-CHEMICAL AND APPLICATION PROPERTIES OF MOTOR GASOLINE AND ITS BLENDS WITH BIO-BUTYL ALCOHOLS)
Autori
Šoljić Jerbić, Ivana ; Švorc, Rosanda ; Kauzlarić, Zrinka ; Jukić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
15th Ružička days, "Today science-tommorow industry", Book of abstracts
/ Šubarić, Drago - Osijek : Grafika Osijek, 2014
ISBN
978-953-6894-52-9
Skup
15th Ružička days, "Today science-tommorow industry"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 11.09.2014. - 12.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
motorni benzin; n-butanol; izobutanol; kvantitativni 1H-NMR; svojstva isparljivosti; oktanski broj
(motor gasoline; n-butanol; isobutanol; quantitative 1H-NMR; volatility properties; octane number)
Sažetak
Uz bioetanol te etilne ili metilne estere uljane repice koji se trenutno najviše koriste kao biokomponente za motorna goriva, razmatraju se i druge mogućnosti, a jedna od njih su i butilni alkoholi proizvedeni iz biomase kao što su n-butanol i izobutanol. Iako je u usporedbi s bioetanolom, njihova biotehnološka proizvodnja mnogo zahtjevnija, brojne prednosti pri upotrebi u motorima s unutarnjim izgaranjem učinila su ih vrlo atraktivnim alternativnim izvorom energije. Do nedavno, butilni alkoholi proizvedeni iz biomase nisu se ozbiljnije razmatrali kao biogorivo ili komponente za namješavanje s motornim benzinom prvenstveno zbog kompliciranog i financijski neisplativog procesa njihove proizvodnje koji se naziva Aceton- Butanol-Etanol (ABE) fermentacija. Međutim, novi pomaci u tom procesu u zadnjih nekoliko godina učinili su ga konkurentnim na komercijalnoj razini. Iz tog su razloga brojne tvrtke u SAD i Europi svoja postojeća postrojenja za proizvodnju bioetanola počela prenamjenjivati za proizvodnju butilnih alkohola. U ovom radu, eksperimentalno je istraženo područje primjene butilnih alkohola kao komponenti za namješavanje s motornim benzinom s ciljem izbjegavanja nepovoljnog utjecaja na rad motora. U tu svrhu priređene su mješavine motornog benzina sa n-butanolom i izobutanolom u širokom rasponu volumnih udjela od 5 do 50 %. Priređenim mješavinama ispitana su glavna fizikalno-kemijska i primjenska svojstva kao što su kemijski sastav, svojstva isparljivosti (destilacijske karakteristike, tlak para po Reid-u), oktanski broj, kinematička viskoznost i indeks refrakcije. Dodatno, postojeća 1HNMR metoda za određivanje strukturno-grupnog sastava motornog benzina, modificirana je s ciljem određivanja sastava priređenih mješavina s butilnim alkoholima. Razvijena metoda pokazala se vrlo brzom, pouzdanom i korisnom posebice za mješavine s većim udjelom alkohola gdje se standardizirana kromatografska tehnika (PIONA) pokazala ograničenom. Dobiveni rezultati pokazuju da butilni alkoholi znatno mijenjaju fizikalno- kemijska svojstva motornog benzina, pogotovo u smjesama s udjelom alkohola većim od 20 vol. %. U zakonski propisanim okvirima (do 7 vol. %), butilni alkoholi utječu povoljno na ispitana svojstva posebice na svojstva isparljivosti te na linearno povećanje oktanskog broja za mješavine motornog benzina s izobutanolom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb