Pregled bibliografske jedinice broj: 715224
Govorna audiometrija i slušanje
Govorna audiometrija i slušanje, 2014., diplomski rad, diplomski, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 715224 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Govorna audiometrija i slušanje
(Speech audiometry and hearing)
Autori
Mrzlečki, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
16.06
Godina
2014
Stranica
47
Mentor
Mildner, Vesna
Ključne riječi
sluh; metode ispitivanja sluha; govorna audiometrija; govorni audiogram; standardna; filtrirana; otežana i usporena govorna audiometrija
(hearing; methods of testing hearing; speech audiometry; speech audiogram; standard; filtered; noise sensibilized and slow speech audiometry)
Sažetak
Uredan sluh iznimno je važan te o njemu u velikoj mjeri ovise naše svakodnevne aktivnosti i život. Nagluhost, gluhoća te općenito problemi sa sluhom nešto je s čim se sve više susrećemo. Zahvaljujući brzom i stalnom napretku tehnologije postoje brojne subjektivne, ali i objektivne metode kojima se može ispitati sluh, dijagnosticirati oštećenje i omogućiti potrebna rehabilitacija. Jedna od takvih metoda je govorna audiometrija. Govorna audiometrija ispituje razabirljivost riječi od praga čujnosti do praga nepodnošljivosti zvuka. Načela za govornu audiometriju hrvatskog jezika postavio je Petar Guberina. Liste govorne audiometrije završene su 1953. godine. Rad na listama zasnivao se na sljedećim principima: učestlost jednosložnih i dvosložnih riječi u jeziku, na naglasku riječi, na fonetskoj urazvnoteženosti i na visinama glasova i riječi. Rezultat govorne audiometrije pokazat će nam krivulja govornog audiograma koja će ovisno o vrsti i stupnju oštećenja mijenjati svoj oblik. Govorna audiometrija danas ima veliku važnost i široku primjenu u dijagnostici osoba oštećena sluha. Osim standardne govorne audiometrije postoje i otežana, usporena i filtrirana govorna audiometrija. Otežana govorna audiometrija, zbog buke koja otežava pacijentu slušanje, pokazat će kakvo je integracijsko vrijeme i selektivno slušanje pacijenta. Pokazala se i kao odličan otkrivač prezbiakuzije. Usporena govorna audiometrija, kako i sam naziv kaže, ispituje razabirljivost riječi koje su izgovorene usporeno, a pauze između njih su veće. Nema poseban značaj u dijagnostici sluha. Filtrirana govorna audiometrija obuhvaća cijelo područje slušanja i jedina je audiometrija koja istovremeno mjeri razabirljivost u frekvencijskim i intenzitetskim odsječcima. Rijetko se upotrebljava u praksi, ali je vrlo korisna u funkcionalnoj dijagnostici nagluhosti, usmjeravanju rehabilitacije i odabiru slušnog pomagala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-3096 - Neurolingvistički aspekti bilingvizma (Mildner, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Vesna Mildner
(mentor)