Pregled bibliografske jedinice broj: 714111
Planiranje i financiranje cestovne infrastrukture
Planiranje i financiranje cestovne infrastrukture // Prvi srpski kongres o putevima / Vujanić, Milan ; Vuksanović, Biljana (ur.).
Beograd: Srpsko društvo za puteve "VIA-VITA", 2014. str. 1-9 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 714111 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Planiranje i financiranje cestovne infrastrukture
(Planning and financing road infrastructure)
Autori
Čulo, Ksenija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Prvi srpski kongres o putevima
/ Vujanić, Milan ; Vuksanović, Biljana - Beograd : Srpsko društvo za puteve "VIA-VITA", 2014, 1-9
ISBN
978-86-88541-01-5
Skup
Prvi srpski kongres o putevima
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 05.06.2014. - 06.06.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
cestovna infrastruktura; projektno financiranje; BOT
(road infrastructure; project finance; BOT)
Sažetak
Javni sektor nosi puno više tereta izdataka infrastrukture nego što bi se realno očekivalo da bi mogao podnijeti. U posljednjih nekoliko desetljeća javljaju se inovativne i raznovrsne tehnike financiranja koje omogućuju sve brži prijelaz rizika stvaranja i održavanja prometne infrastrukture s javnog na privatni sektor. Korištenje neregresnog i ograničenog regresnog financiranja projekta (također poznat kao project finance) dopušta sponzorima podizanje kredita osiguranih prihodima, a ne imovinom projekta, a to se sve više koristi u industrijaliziranim zemljama i zemljama u razvoju. Financiranje u ovom obliku može biti složen i dugotrajan proces, budući da se interesi različitih partnera moraju osigurati kroz pregovore i ugovorne uvjete. Kao posebni oblici project finance tehnika za razvoj prometne infrastrukture, novi pristupi poznati kao build-operate-transfer (BOT) razvijeni su i sada igraju važnu ulogu u provedbi infrastrukturnih projekata. Ovaj pristup zahtijeva puno bolje planiranje i jasnije definiranje rizika nego što je to slučaj s tradicionalnim projektima. Komercijalne, tehničke, financijske, gospodarske procjene i procjene utjecaja na okoliš trebaju osigurati donošenje odgovarajućih odluka i dobivanje "vrijednosti za novac". Članak objašnjava prednosti i izazove planiranja i financiranja projekata cestovne infrastrukture.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija