Pregled bibliografske jedinice broj: 712980
Utjecaj medija na poremećaje u prehrani
Utjecaj medija na poremećaje u prehrani // Menadžment: znanstveno-stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem: zbornik sažetaka / uredništvo: Barilović, Zlatko ; Jurina, Milan ; Morović, Vinko ; Popović, Goran ; Šimurina Mile, izvršna urednica: Šiber, Gordana (ur.).
Zagreb: Veleučilište Baltazar Zaprešić, 2014. str. 501-511 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 712980 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj medija na poremećaje u prehrani
(Media influence on eating disorders)
Autori
Popović, Goran ; Grmuša, Tanja ; Nadramija, Perica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Menadžment: znanstveno-stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem: zbornik sažetaka
/ Uredništvo: Barilović, Zlatko ; Jurina, Milan ; Morović, Vinko ; Popović, Goran ; Šimurina Mile, izvršna urednica: Šiber, Gordana - Zagreb : Veleučilište Baltazar Zaprešić, 2014, 501-511
ISBN
978-953-7670-99-3
Skup
Znanstveno-stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem ''Menadžment'' / Scientific and Professional Conference with International Participation
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.06.2014. - 07.06.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
mladi ; medijski utjecaj ; ideal mršavosti ; poremećaji prehrane
(media ; media influence ; the ideal of thinness ; young people ; eating disorders)
Sažetak
Mediji, u svojoj velikoj ulozi koju uživaju, ne pronose uvijek ono što je dobro, ali često promoviraju ono što je poželjno, a to se posebno ističe kada je u pitanju fizički izgled. Promicanjem mršave tjelesne figure kao poželjne nameće se lažna slika ljepote koja danas prevladava u medijima. Istodobno, postoji i druga strana koja se prešućuje, a to je utjecaj medijskih objava na mlade o postizanju idealnoga izgleda koji djeluje razarajuće na njihovo samopouzdanje. Pod utjecajem medija oni sami požele tako izgledati te poduzimaju različite mjere kako bi to postigli, od dijeta, vježbanja pa do ozbiljnijih metoda (izgladnjivanje, namjerno izbacivanje hrane iz organizma) koje nerijetko rezultiraju razvojem poremećaja prehrane poput anorekcije i bulimije. Kakva je samopercepcija tijela kod mladih, kako medijsko izvještavanje o fizičkom izgledu utječe na mlade te kakva su iskustva mladih s poznavanjem poremećaja prehrane pitanja su na koja je pokušalo odgovoriti istraživanje na uzorku od 106 ispitanika, učenika osmih razreda dviju osnovnih škola - Osnovne škole Voltino iz Zagreba i Osnovne škole ''Ljubo Babić'' iz Jastrebarskog. Rezultati istraživanja provedenog u lipnju 2013. metodom ankete pokazali su da se ispitanici uglavnom slažu kako medijska slika ljepote potiče mlade na mršavljenje, ali i potvrdili da mediji imaju prevelik utjecaj na razvoj i oblikovanje života mladih ljudi. Rezultati istraživanja su, također pokazali da većina ispitanika poznaje poremećaje prehrane kao što su anoreksija i bulimija te da na njihovu percepciju tijela utječu komentari okoline.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Visoka poslovna škola s pravom javnosti