Pregled bibliografske jedinice broj: 712840
Učestalost korištenja bezreceptnih lijekova prije i tijekom hospitalizacije
Učestalost korištenja bezreceptnih lijekova prije i tijekom hospitalizacije // 1. hrvatski kongres kliničke farmacije s međunarodnim sudjelovanjem "Optimizacija farmakoterapije i sigurnost bolesnika": Knjiga sažetaka / Bačić Vrca, Vesna ; Jakševac Mikša, Maja ; Ortner Hadžiabdić, Maja ; Vladimir Knežević, Sanda (ur.).
Zagreb, 2014. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 712840 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učestalost korištenja bezreceptnih lijekova prije i tijekom hospitalizacije
(OVER-THE-COUNTER MEDICINE USE PRIOR TO AND DURING HOSPITALIZATION)
Autori
Brajković, Andrea ; Čačić, Ana ; Amidžić Klarić, Daniela ; Ćosić, Ana ; Ortner Hadžiabdić, Maja ; Bačić Vrca, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
1. hrvatski kongres kliničke farmacije s međunarodnim sudjelovanjem "Optimizacija farmakoterapije i sigurnost bolesnika": Knjiga sažetaka
/ Bačić Vrca, Vesna ; Jakševac Mikša, Maja ; Ortner Hadžiabdić, Maja ; Vladimir Knežević, Sanda - Zagreb, 2014
Skup
1. hrvatski kongres kliničke farmacije s međunarodnim sudjelovanjem "Optimizacija farmakoterapije i sigurnost bolesnika"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.04.2014. - 12.04.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bezreceptni lijekovi ; OTC
(over-the-counter drugs ; OTC)
Sažetak
Uvod: Dostupno je relativno malo podataka o opsegu korištenja bezreceptnih (OTC) lijekova kod hospitaliziranih bolesnika. Iako se podaci značajno razlikuju (27-67%), nedvojbeno upućuju na činjenicu da se OTC lijekovi relativno često koriste prije i tijekom hospitalizacije[1]. Svrha rada: Utvrditi učestalost korištenja OTC lijekova i dodataka prehrani prije i tijekom hospitalizacije kao i procijeniti bolesnikove stavove i znanje o OTC lijekovima. Metode: Istraživanje u trajanju od tri mjeseca provedeno je na 4 odjela Klinike za unutarnje bolesti KB Dubrava. Podaci su prikupljeni anketiranjem hospitaliziranih bolesnika, koji su dali informirani pristanak. Podaci o propisanoj terapiji tijekom hospitalizacije, prikupljeni su iz temperaturnih lista. Prikupljeni podaci su potom uneseni i statistički obrađeni korištenjem SPSS verzije 20.0 (SPSS Inc, Chicago, III). Rezultati: U studiji je sudjelovalo 100 bolesnika, prosječne dobi 62, 4 ± 12, 6 godina, od kojih je bilo 54, 5% žena te 63, 6% umirovljenika. 77, 1% bolesnika koristilo je OTC lijekove prije hospitalizacije, a najčešće korišteni su bili analgetici (94, 6%). 22, 97% bolesnika nastavilo s uzimanjem OTC lijekova i dodataka prehrani tijekom hospitalizacije. 49, 5% bolesnika izjasnilo se kako o OTC lijekovima zna dovoljno, dosta ili jako puno, dok je 50, 5% reklo da zna malo ili ništa. 68, 4% bolesnika smatra da OTC lijekovi izazivaju nuspojave, a 41, 9% njih je svjesno mogućnosti interakcija s OTC lijekovima. Preporuku za korištenje OTC lijekova bolesnici su najčešće dobili od specijalista obiteljske medicine (25, 7%) te od obitelji i prijatelja (23, 0%). Kod uzimanja farmakoterapijske anamneze, čak 70, 7% bolesnika liječnik nije pitao o mogućem uzimanju OTC pripravaka, a istovremeno 55, 8% bolesnika nije smatralo potrebnim izvijestiti liječnika o uzimanju OTC lijeka. Zaključak: Ova studija je pokazala da je učestalost uzimanja OTC lijekova prije i tijekom hospitalizacije vrlo visoka. Više od polovice bolesnika uključenih u studiju nije o tome obavijestilo liječnika, a veliku većinu ispitanika liječnici nisu upitali o mogućem korištenju OTC lijekova. Stoga bi bilo potrebo prilikom uzimanja farmakoterpijske anamneze, dokumentirati uporabu OTC lijekova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Vesna Bačić Vrca
(autor)
Maja Ortner Hadžiabdić
(autor)
Andrea Brajković
(autor)
Daniela Amidžić Klarić
(autor)