Pregled bibliografske jedinice broj: 71161
Prenaponi strmog čela u sekundarnim krugovima visokonaponskih rasklopnih postrojenja
Prenaponi strmog čela u sekundarnim krugovima visokonaponskih rasklopnih postrojenja, 2001., magistarski rad, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
CROSBI ID: 71161 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prenaponi strmog čela u sekundarnim krugovima visokonaponskih rasklopnih postrojenja
(Fast and Very Fast Overvoltages in Secondary (Low Voltage) Circuits of High Voltage Switchgear)
Autori
Milardić, Viktor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Mjesto
Zagreb
Datum
07.03
Godina
2001
Stranica
127
Mentor
Uglešić, Ivo
Ključne riječi
elektromagnetska kompatibilnost; prenaponi strmog čela; sekundarni krugovi; gromobranska zaštita
(electromagnetic compatibility; fast-front overvoltages; secondary circuits; lightning protection)
Sažetak
Problematika utjecaja primarne opreme visokonaponskih rasklopnih postrojenja te prirodnih elektromagnetskih fenomena na sekundarnu opremu može se obuhvatiti općenitim pojmom kao problematika elektromagnetske kompatibilnosti u postrojenjima elektroenergetskog sustava. Najznačajniji aspekt te problematike su prenaponi strmog čela u sekundarnim krugovima.
Nakon uvodnog dijela, u drugom dijelu su date osnovne definicije i klasifikacije prema IEC-u.
U trećem dijelu rada prikazana je problematika prenapona u sekundarnim krugovima visokonaponskih rasklopnih postrojenja. Tu su detaljno rasčlanjeni atmosferski utjecaji i sklopne manipulacije. Također, u tom poglavlju su detaljno obrađeni mehanizmi prijenosa između izvora smetnje i prijemnika posebno kod klasičnih a posebno kod plinom izoliranih rasklopnih postrojenja.
Koncept zaštitnih zona u zaštiti od munje kao mjera za postizanje željene elektromagnetske kompatibilnosti prikazan je u četvrtom poglavlju. Primjena takvog koncepta te nužnost interdisciplinarnog rada svih učesnika u projektu također je objašnjena u tom poglavlju.
U petom poglavlju su prikazana dva računalna programa za simulaciju udara munje. Dati su matematički modeli koji su implementirani u programe te su također rezultati simulacije uspoređeni na konkretnom rasklopnom postrojenju.
Rezultati simulacije iz prethodnog poglavlja korišteni su u šestom poglavlju kao ulazni podaci za proračun tranzijentnih porasta potencijala uzemljivača. U ovom poglavlju je prikazan samo mali dio proračuna koji su urađeni.
U sedmom poglavlju su prikazane obuhvatne zaštitne mjere koje su rasčlanjene na mjere protiv nastanka uzdužnog i poprečnog napona. U tom poglavlju su, između ostalog, prikazani zaštitni elementi koji se mogu koristit kao dodatne zaštitne mjere na sekundarnoj strani. Za neke od tih elemenata snimljeni su i odzivi pri nailasku prenapona strmog čela.
U zaključku su date najvažnije smjernice pri gradnji novih i rekonstrukciji postojećih visokonaponskih postrojenja koje su proizišle kao rezultat rada na problematici prenapona strmog čela u sekundarnim krugovima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika