Pregled bibliografske jedinice broj: 710831
Revolucija između biopolitike i psihoanalize
Revolucija između biopolitike i psihoanalize // Otpor. Subverzivne prakse u hrvatskom jeziku, književnosti i kulturi / Vuković, Tvrtko ; Pišković, Tatjana (ur.).
Zagreb: Zagrebačka slavistička škola, 2014. str. 21-34
CROSBI ID: 710831 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Revolucija između biopolitike i psihoanalize
(Revolution between Biopolitics and Psychoanalysis)
Autori
Jukić, Tatjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Otpor. Subverzivne prakse u hrvatskom jeziku, književnosti i kulturi
Urednik/ci
Vuković, Tvrtko ; Pišković, Tatjana
Izdavač
Zagrebačka slavistička škola
Grad
Zagreb
Godina
2014
Raspon stranica
21-34
ISBN
978-953-175-501-6
Ključne riječi
revolucija, biopolitika, psihoanaliza, socijalizam, književnost, Hannah Arendt, Michel Foucault, Giorgio Agamben, Antun Šoljan
(revolution, biopolitics, psychoanalysis, socialism, literature, Hannah Arendt, Michel Foucault, Giorgio Agamben, Antun Šoljan)
Sažetak
U svome radu polazim od pretpostavke da se socijalističke države koje se konstituiraju u revoluciji razlikuju od socijalizama uspostavljenih birokratskim putem, te pokazujem da revolt i otpor imaju vrijednost odrednice za postrevolucionarne socijalističke kulture, primarno u poziciji gdje se revolt nužno relacionira prema revoluciji a da pritom promašuje njezinu logiku. To je od kritične važnosti za proučavanje socijalizma i postsocijalizma u hrvatskoj kulturnoj povijesti, no ujedno poziva na općenitiju, komparativnu analizu revolucija, posebno njihove logike i raisona. Komparativna analiza kakvu ovdje predlažem polazi od radova Hanne Arendt, i teži pokazati da njezini argumenti o revoluciji rezoniraju u Foucaultovu i Agambenovu pokušaju da definiraju biopolitiku kao skup procedura koje se u bitnome osiguravaju kroz raison d’État. S jedne strane, iz toga proizlazi da studije o biopolitici potiskuju svoj intelektualni dug revolucionarnoj logici (a u korist logike revolta?) ; s druge, sama ta represivna gesta upozorava da bi psihoanaliza mogla biti nužna za funkcionalan kritički pristup i revoluciji i biopolitici. Najzad, razmatram kako se opisani kompleks preslaguje u hrvatskoj književnosti socijalizma, posebno u Luci (1974) Antuna Šoljana, pri čemu se otvara prostor za intervenciju u argumente kakve nude Arendt, Foucault i Agamben.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-130-0000000-0624 - Granice književnog pamćenja: Hrvatska u Europi i Europa u Hrvatskoj, 1939-2005. (Jukić-Gregurić, Tatjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Tatjana Jukić-Gregurić
(autor)