Pregled bibliografske jedinice broj: 704827
Poljoprivreda istočne Hrvatske kao ključ održivosti hrvatske poljoprivrede u EU
Poljoprivreda istočne Hrvatske kao ključ održivosti hrvatske poljoprivrede u EU // Znanstveni skup Proizvodnja hrane i šumarstvo - temelj razvoja istočne Hrvatske. U povodu 20. obljetnice utemeljenja Znanstvenog vijeća za poljoprivredu i šumarstvo. Sažeci / Matić, Slavko ; Tomić, Frani ; Anić, Igor (ur.).
Osijek: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2013. str. 19-19 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 704827 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poljoprivreda istočne Hrvatske kao ključ održivosti hrvatske poljoprivrede u EU
(Eastern Croatia agriculture as a key of sustainability of Croatian agriculture within the EU)
Autori
Franić, Ramona ; Zmaić, Krunoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstveni skup Proizvodnja hrane i šumarstvo - temelj razvoja istočne Hrvatske. U povodu 20. obljetnice utemeljenja Znanstvenog vijeća za poljoprivredu i šumarstvo. Sažeci
/ Matić, Slavko ; Tomić, Frani ; Anić, Igor - Osijek : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2013, 19-19
ISBN
978-953-154-195-4
Skup
Proizvodnja hrane i šumarstvo - temelj razvoja istočne Hrvatske
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 14.06.2013. - 15.06.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
poljoprivreda; ruralni prostor; istočna Hrvatska; Europska unija; poljoprivredna politika
(agriculture; rural areas; Eastern Croatia; European Union; agricultural policy)
Sažetak
Istočna Hrvatska, kako u ovom radu zovemo povijesne hrvatske regije Slavoniju, Baranju i zapadni Srijem, oduvijek se prepoznaje kao pretežno ruralna i poljoprivredna regija. Brojni autori naglašavaju povezanost poljoprivrede, seljaka i sela utemeljenu na bogatstvu prirodnih resursa i tradicije. Međutim, nove društveno-ekonomske i političke okolnosti, a naročito hrvatsko članstvo u Europskoj uniji, izazivaju potrebu za preispitivanjem uloge poljoprivrede kao činitelja ekonomske, društvene i prostorne održivosti. Članstvom u Europskoj uniji, Hrvatska prihvaća uvjete Zajedničke poljoprivredne politike i standarde tržišne utakmice na jedinstvenom europskom tržištu, što vrijedi i za poljoprivrednu djelatnost. S obzirom na minornu ulogu hrvatske poljoprivrede u Europi, realno je očekivati da domaća poljoprivreda, kao profesija utemeljena na industrijskim načelima, neće uspješno konkurirati ponudi poljoprivrednih proizvoda s razvijenih zapadno-europskih tržišta. Šanse za opstojnost poljoprivrede kao nositelja održivosti ruralnog prostora u istočnoj Hrvatskoj pronalazimo u elementima Zajedničke poljoprivrede EU kojima se podupiru mala poljoprivredna gospodarstva, novi ili izvorni poljoprivredni proizvodi kao proizvodi veće dodane vrijednosti, a posebno programi razvoja ruralnog prostora, u kojima poljoprivreda još uvijek ima dominantnu ulogu. Na temelju rezultata statističke analize i analize sekundarnih izvora, autori u radu ističu elemente koji označavaju poljoprivredu istočne Hrvatske kao nositelja poljoprivrednog razvoja u cijeloj državi. Uočavanjem elemenata Zajedničke poljoprivredne politike EU, pa tako i hrvatske poljoprivredne politike, autori posebno izdvajaju one na koje se treba oslanjati u pristupu poljoprivredi i ruralnom prostoru istočne Hrvatske, kako bi se održala i potvrdila njihova uloga u održivosti poljoprivrednog sektora Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782223-2213 - Razvoj modela za ocjenu državne intervencije u hrvatskoj poljoprivredi (Franić, Ramona, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb