Pregled bibliografske jedinice broj: 704061
Pseudomonas aeruginosa u zatvorenim bazenima osječkog područja
Pseudomonas aeruginosa u zatvorenim bazenima osječkog područja // VII. Znanstveno-stručni skup: Voda i javna vodoopskrba
Istarske Toplice, Hrvatska: Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) ; Županijski zavodi za javno zdravstvo, 2003. str. 107-115 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 704061 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pseudomonas aeruginosa u zatvorenim bazenima osječkog područja
(Pseudomonas aeruginosa in indoor pools of Osijek area)
Autori
Klarić, Maja ; Valek, Marina, Santo, Vera ; Čuljak, Zdenka ; Mandić, Dario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
VII. Znanstveno-stručni skup: Voda i javna vodoopskrba
/ - : Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) ; Županijski zavodi za javno zdravstvo, 2003, 107-115
Skup
VII. Znanstveno-stručni skup: Voda i javna vodoopskrba
Mjesto i datum
Istarske Toplice, Hrvatska, 01.10.2003. - 04.10.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Pseudomonas aeruginosa; Osijek; bazenska voda; zagađenje; Hrvatska
(Pseudomonas aeruginosa; Osijek; pool water; pollution; Croatia)
Sažetak
Cilj. Utvrditi postoji li i u kolikoj mjeri, zagađenje zatvorenih bazenskih voda osječke regije Pseudomonasom aeruginosa te koji potencijalni rizici za zdravlje kupača iz toga proizlaze. Istražiti postoje li razlike u kontaminiranosti ovim uzročnikom s obzirom na vrstu bazenske vode. Materijal i metode. Za potrebe istraživanja pregledano je te mikrobiološki obrađeno na prisutnost Pseudomonasa aeruginosa 98 uzoraka bazenske vode iz zatvorenih bazena osječkog područja. Pri tome su bazeni s obzirom na njihovu namjenu te temperaturu vode bili raščlanjeni na slijedeće četiri kategorije: bazen s vodovodnom vodom temperature 26-32ºC – rekreacijski bazen, bazen s vodovodnom vodom temperature 26-31ºC – plivački bazen, bazen s termalnom vodom temperature 35-38ºC – bazen za terapiju i rehabilitaciju, bazen s vodovodnom vodom temperature 30-36ºC – hidromasažni bazen. Detekcija Pseudomonas aeruginosa u ispitivanim vodama provedena je standardnom metodom predviđenom Pravilnikom. Rezultati. Prema našim istraživanjima 9, 18% (9 od 98) ispitanih uzoraka bilo je pozitivno na prisutnost Pseudomonas aeruginosa. Niti u jednom uzorku vode iz rekreacijskog i plivačkog bazena nismo utvrdili prisutnost P. aeruginosa. U suprotnosti s ovim čak je 6 od 8 (75%) uzoraka bazenske vode iz bazena za terapiju i rehabilitaciju sadržavalo Pseudomonas aeruginosa, dok je 9, 68% (3 od 31) uzoraka bazenske vode iz hidromasažnog bazena također bilo opterećeno ovom bakterijom. Zaključci. S obzirom na utvrđeno stanje predlažemo što promptnije donošenje Pravilnika kojim bi se osigurala kontrola svih kupališnih objekata od strane ovlaštenih sanitarnih inspektora. Pored toga u svrhu preveniranja mogućih opasnih pseudomonasnih infekcija nužna je edukacija korisnika i vlasnika kupališnih objekata kojom bi se spriječilo nastanak kontaminacije vode ovim opasnim patogenom te postiglo njegovo učinkovito uklanjanje u slučajevima kada takva kontaminacija već postoji. Osobito je značajno iznaći nova rješenja za dezinfekciju bazena s termalnim vodama, imajući na umu kako populacija korisnika ovih objekata uglavnom već ima ozbiljne zdravstvene teškoće koje bi dodatna infekcija ovako opasnom bakterijom uvelike pogoršala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Osijek