Pregled bibliografske jedinice broj: 703716
Temporomandibularni poremećaji – povezanost sa sistemskim čimbenicima, multidisciplinarni pristup
Temporomandibularni poremećaji – povezanost sa sistemskim čimbenicima, multidisciplinarni pristup // Simpozij Makedonskog stomatološkog društva „Oralne manifestacije sistemskih bolesti“
Kumanovo, Sjeverna Makedonija, 2014. (pozvano predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, stručni)
CROSBI ID: 703716 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Temporomandibularni poremećaji – povezanost sa sistemskim
čimbenicima, multidisciplinarni pristup
(Temporomandibular disorders - correlation with
systemic factors, multidisciplinary approach)
Autori
Alajbeg, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, stručni
Skup
Simpozij Makedonskog stomatološkog društva „Oralne manifestacije sistemskih bolesti“
Mjesto i datum
Kumanovo, Sjeverna Makedonija, 24.05.2014
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
temporomandibularni poremećaji ; etiologija ; multidisciplinarnost
(temporomandibular disorders ; etiology ; multidisciplinary approach)
Sažetak
Temporomandibularni poremećaji (eng. temporomandibular disorders TMD) najčešći su uzrok orofacijalne boli i predstavljaju značajan zdravstveni problem s velikim utjecajem na svakodnevno funkcioniranje pojedinca. Iako postoje mnoga neriješena pitanja vezana uz njihov nastanak, novi biopsihosocijalni model TMD pomatra kao složenu interakciju bioloških, psiholoških i socijalnih čimbenika. Bol koja prati ove poremećaje često ima tendenciju razvoja iz akutne u kroničnu. U tim je slučajevima od osobitog značaja način na koji pacijent doživljava svoju bol, kako s njom živi te kako reagira na simptome nesposobnosti jer to u velikoj mjeri može utjecati na kvalitetu života. Čini se da pacijenti s TMD-om imaju psihološki komoriditet sličan pacijentima koji pate od nekih drugih kroničnih bolnih poremećaja (fibromijalgije, glavobolje, sindroma kroničnog umora, sindroma iritabilnog kolona itd). Prvi izbor pacijentu koji pati od orofacijalne boli gotovo redovito je stomatolog, pa je tako i u slučaju temporomandibuarnih poremećaja. Bol u preaurikularnom području, čeljusnom zglobu ili žvačnim mišićima, ograničenja/devijacije u rasponu kretnji kao i zvukovi zgloba tijekom funkcije donje čeljusti najčešći su simptomi zbog kojih pacijenti traže pomoć. Što učiniti i kako liječiti pacijenta koji zbog bolova u čeljusti ne može žvakati, govoriti niti normalno otvoriti usta? Kakav protetski rad i u kojem terapijskom položaju odabrati za njega? Ovo predavanje pokušat će vam, kroz primjere iz vlastite kliničke praksi, dati odgovor na pitanje što su zapravo poremećaji žvačnog sustava te mogu li se stomatolozi sami nositi s njihovom dijagnostikom i liječenjem ili to zahtijevaja multidisciplinarni pristup.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0650448-0957 - Biodinamika mastikatornog sustava, restorativni postupci, funkcija i estetika (Valentić-Peruzović, Melita, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Iva Alajbeg
(autor)