Pregled bibliografske jedinice broj: 703654
Neke odrednice zadovoljstva socijalnom podrškom njegovatelja osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti
Neke odrednice zadovoljstva socijalnom podrškom njegovatelja osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti // Revija za socijalnu politiku, 21 (2014), 2; 201-218 doi:10.3935/rsp.v21i2.1180 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 703654 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neke odrednice zadovoljstva socijalnom podrškom njegovatelja osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti
(Some determinants of satisfaction with social support for caregivers of people with Alzheimer's disease)
Autori
Milić Babić, Marina ; Laklija, Maja ; Rusac, Silvia
Izvornik
Revija za socijalnu politiku (1330-2965) 21
(2014), 2;
201-218
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
socijalna podrška; njegovatelji; zadovoljstvo; Alzheimerova bolest
(social support; caregivers; satisfaction; Alzheimer's disease)
Sažetak
Cilj istraživanja bio je utvrditi percepciju zadovoljstva socijalnom podrškom njegovatelja članova obitelji oboljelih od Alzheimerove bolesti te doprinos prediktora u objašnjenju zadovoljstva neformalnom i formalnom podrškom. U istraživanju je sudjelovalo 56 neformalnih njegovatelja članova obitelji oboljelih od Alzheimerove bolesti na području Hrvatske, od toga 34 % osoba je muškog spola te 66% ženskog spola. Raspon dobi sudionika istraživanja kretao se od 26 do 88 godina (M=59, 71). Rezultati regresijske analize, su pokazali da njegovatelji koji koriste aktivne strategije suočavanja te oni koji rjeđe koriste pasivno izbjegavajuću procjenu situacije su zadovoljniji socijalnom podrškom koju dobivaju od neformalnih pružatelja podrške (obitelji, prijatelja, kolega na poslu, susjeda). Kada govorimo o zadovoljstvu njegovatelja osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti formalnom socijalnom podrškom rezultat pokazuje da sudionici muškog spola, koji izražavaju niži stupanj sagorijevanja i intenzivnije koriste aktivne strategije suočavanja su zadovoljniji socijalnom podrškom koju dobivaju od formalnih pružatelja podrške. Zaključno, potrebna su sustavna istraživanja o njegovateljima, njihovim dnevnim aktivnostima u skrbi, oblicima podrške koju trebaju, financijskim teškoćama i načinu usklađivanja njegovateljske uloge s drugim obvezama. Nadalje važno je senzibilizirati stručnjake te staviti snažan naglasak na profesionalnu odgovornost svakog zdravstvenog i socijalnog djelatnika u procesu osiguravanja pravovremene i potpune informacije koja će olakšati njegovatelju mogućnost koordiniranja zahtjeva svakodnevne skrbi za oboljelu osobu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Social Services Abstracts
- Sociological Abstracts